Kiedy Wielkanoc 2022? W tym roku wyjątkowo późno. Sprawdź, czy czeka Cię długi weekend

Wielkanoc 2022. Data świąt Wielkanocnych uzależniona od fazy księżyca. Sprawdzamy, jak święta wypadają w tym roku i czy czeka nas długi weekend.
Zobacz wideo Wielkanoc jest świętem ruchomym, wyjaśniamy dlaczego:

Kiedy wypada Wielkanoc w 2022: data ta, co roku się zmienia

Każdy z nas odlicza dni do zbliżającej się Wielkanocy, która jest  jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków. To moment duchowej refleksji i rodzinnego czasu. Celebrujemy je poprzez święcenie pokarmu, dzielenie się jajkiem z bliskimi, ale także przeżywamy mękę Chrystusa. Tradycyjne obchody Triddum Paschalnego rozpoczną się w Wielki Czwartek 14 kwietnia i potrwają do Wielkiej Soboty 16 kwietnia. Zatem Wielkanoc wypada w niedzielę 17 kwietnia. To wyjątkowo późno, w porównaniu do tamtego roku gdzie święta wypadły aż dwa tygodnie wcześniej. 

Wielkanoc 2022Wielkanoc 2022 pixabay

Wielka Sobota to dzień pełen zadumy i wyciszenia. W tym dniu święcimy wcześniej przygotowane pokarmy. Niedziela Wielkanocna to celebracja zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W tym wyjątkowym dniu spotykamy się w rodzinnym gronie na śniadaniu Wielkanocnym. Na stole nie może zabraknąć tradycyjnych potraw takich jak jaja w różnych odsłonach, tradycyjny żurek, sałatki i mazurki. Przepisy wielkanocne znajdziesz w naszym artykule: Wielkanocne potrawy. Jak urozmaicić tegoroczne święta?

post - zdjęcie ilustracyjne Wielki Post 2022 - ile trwa i kiedy się kończy?

Dni wolne od pracy 2022 i Święta Wielkanocne 

Poniedziałek Wielkanocny zwany też Śmigusem Dyngusem czy Lanym Poniedziałkiem to kolejne ważne święto. Wywodzi się z kultury Słowian a pierwsze wzmianki pochodzą z XIVw. Lany Poniedziałek związany jest przede wszystkim z tradycją oblewania wodą. W tym roku święto wypada 18 kwietnia. Oznacza to, że czeka nas długi, trzydniowy weekend! 

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich Prawosławni świętują właśnie Wielkanoc. Obchody zaczęły się o północy

W związku z panującą pandemią COVID-19 najprawdopodobniej większość z nas tegoroczne święta spędzi w gronie tylko najbliższych osób. Miejmy nadzieję, że nie zostaną nałożone kolejne obostrzenia i nie odczujemy tego tak mocno jak w 2021 roku. 

Więcej o: