Jak duże jest wojsko NATO? Liczebność sił wojskowych państw sojuszu jest ogromna choćby dlatego, że Pakt Północnoatlantycki liczy sobie 30 państw. Już wydatki na armię samych Stanów Zjednoczonych są kilkukrotnie wyższe, niż drugiej w zestawieniu Rosji. Pięć największych armii to siły następujących krajów:
Łącznie siły NATO szacuje się na ok. 3,6 miliona żołnierzy.
Jaka jest liczebność armii NATO w Polsce? Nie licząc naszych sił zbrojnych, w kraju stacjonują przede wszystkim Amerykanie, ale także kilkuset Brytyjczyków, kilkudziesięciu Estończyków i żołnierze z batalionu wielonarodowego (Rumuni i Chorwacji). W chwili agresji rosyjskiej na Ukrainę było to ok. 11 tys. żołnierzy. Ich ilość będzie prawdopodobnie wzrastać w najbliższych tygodniach.
Jakie jest uzbrojenie NATO? Wojska lądowe państw Paktu Północnoatlantyckiego dysponują niebywale dużą siłą. Na ich wyposażeniu znajduje się:
Leopard 2PL podczas ćwiczeń już z symbolem 1. Warszawskiej Brygady Pancernej Fot. Leszek Chemperek/CO MON
Zobacz też: Finlandia w NATO? Na razie zachowuje neutralność. Prezydent był u Bidena, porozmawia też z Putinem
Armia NATO to także marynarka wojenna. Jej trzonem są siły United States Navy. W ich skład wchodzi m.in.:
Pokaźnymi siłami morskimi dysponują także Wielka Brytania, Francja czy Włochy.
W czym jeszcze przeważa armia NATO? Liczebność sił powietrznych jest kolejnym elementem, w którym wojska państw Paktu Północnoatlantyckiego nie mają sobie równych. Chodzi między innymi o posiadanie ponad 1300 śmigłowców bojowych i ponad 19 tys. samolotów wojskowych. Wśród tych ostatnich można wymienić najbardziej nowoczesne i popularne myśliwce i bombowce, ale też starszy sprzęt. Wśród nich są:
F-35C podczas prawidłowego lądowania na lotniskowcu Fot. US Navy
Co jeszcze składa się na uzbrojenie armii NATO? Integralnym elementem potęgi sojuszu jest arsenał broni jądrowej. Głowice nuklearne mają aż trzy państwa Sojuszu - Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja. Istnieje jednak porozumienie o współdzieleniu broni jądrowej. Przez to głowice przetrzymywane są w Belgii, Holandii, Niemczech, we Włoszech i w Turcji. Poszczególne kraje dysponują następującą liczbą głowic:
Warto przy tym dodać, że kraje NATO posiadają bardzo duży zasób nowoczesnych nośników, które umożliwiają przenoszenie broni jądrowej.
Zobacz też: Unia Europejska nie ma wspólnego wojska. Jakimi siłami dysponują kraje UE?