Sygnały alarmowe w Polsce. Jakie są rodzaje i stopnie alarmowe?

Sygnały alarmowe i ostrzegawcze to jeden z ważnych elementów ostrzegania przed ewentualnym zagrożeniem. Nie wszyscy wiedzą jednak, jakie alarmy stosuje się w Polsce i co one oznaczają. Prezentujemy listę rodzajów alarmów w Polsce, które trzeba znać.

Rodzaje alarmów w Polsce

Jakie są rodzaje alarmów w Polsce? W naszym kraju wyróżnia się przynajmniej kilka sygnałów alarmowych, które każdy powinien znać. Sygnały alarmowe są przekazywane m.in. przez syreny. W niektórych przypadkach możliwa jest też emisja sygnału głosowego. Istnieje też możliwość przekazywania alarmów przez radio, telewizję i internet. 

Alarm wojenny. Kto go ogłasza?

Kto ogłasza alarm wojenny? W Polsce funkcjonuje krajowy system ostrzegania i alarmowania ludności. Nadzorem nad nim zajmują się rządowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne centra zarządzania kryzysowego. Szefami obrony terytorialnej na swoim terenie są kolejno: wojewodowie, starostowie, prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie.  

Ważne jest to, że przekazanie sygnału alarmowego to nie tylko dźwięki syren, ale także bicie w dzwony i dźwięk klaksonów samochodowych. Ogłoszeniu systemu alarmowego służą także komunikaty radiowe, telewizyjne, wygłaszane z nagłośnienia samochodów, poprzez ogłoszenia czy ulotki. Alarm bywa w końcu ogłaszany przez znaki graficzne. 

Zobacz wideo "Hańba, hańba". Protestanci zareaGowali na brak jedności w sprawie odcięcia Rosji od systemu SWIFT

Alarm lotniczy

W jaki sposób ogłaszany jest alarm lotniczy? Co do zasady jest to system lub zespół sygnałów, które ostrzegają o niebezpieczeństwie napadu powietrznego. Jego celem jest natychmiastowe nakazanie wykonywania rozkazów i zarządzeń dotyczących obrony przeciwlotniczej. Alarm lotniczy jest przekazywany wszystkimi możliwymi środkami łączności (także za pomocą syren lub dzwonów).

Zobacz też: Lwów. Włączono syreny alarmowe, mieszkańcy schodzą do schronów. "Musimy być jak lwy"

Alarm powietrzny i jego ogłoszenie

Alarm powietrzny jest szczególnie istotny dlatego, że ostrzega przed zagrożeniem grożącym w przypadku uderzeń dokonywanych z powietrza. Co należy koniecznie o nim wiedzieć? Alarm powietrzny:

  • Jako akustyczny system alarmowy to ciągły, modułowany dźwięk syreny powtarzany w okresie 3 minut. Sekwencje następują po sobie w proporcji 3:1 - 3 sekundy dźwięku na 1 sekundę przerwy.
  • W środkach masowego przekazu brzmi jako trzykrotnie powtarzana zapowiedź słowna "Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm powietrzny dla...
  • Wizualnie jest znakiem żółtym w kształcie trójkąta.
  • Odwoływany jest poprzez dźwięk ciągły trwający 3 minuty lub trzykrotnie powtarzaną zapowiedź  "Uwaga! Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm powietrzny dla ...". 

Co należy zrobić, jeśli usłyszymy syrenę alarmową? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina: 

  • jeżeli usłyszysz dźwięk syreny alarmowej, włącz radio lub telewizor na lokalną stację, słuchaj komunikatów o zagrożeniu i postępuj zgodnie z poleceniami,
  • sprawdź miejsca pobytu domowników i osób z najbliższego otoczenia, poinformuj ich o niebezpieczeństwie,
  • gdy jesteś poza domem, skontaktuj się z najbliższymi, informując ich o sytuacji, miejscu swego pobytu oraz o sposobie dalszego kontaktowania się,
  • nie wpadaj w panikę, dawaj przykład rozumnych zachowań.

Alarm w Polsce - sygnały alarmów. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak ogłasza się alarm w Polsce? Sygnały alarmów i komunikaty to nie wszystko. Wyróżnia się różne rodzaje stopni alarmowych, które sugerują charakter i prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia. Wyróżnia się następujące stopnie alarmu w Polsce:

  • Pierwszy stopień - Alfa
  • Drugi stopień - Bravo
  • Trzeci stopień - Charlie
  • Czwarty stopień - Delta 

Alarm Delta - najwyższy stopień alarmowy

Czym charakteryzuje się najwyższy stopniem alarm Delta? Można go wprowadzić w przypadku wystąpienia wydarzenia o charakterze terrorystycznym, które powoduje:

  • zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego;
  • zagrożenie bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej;
  • zagrożenie bezpieczeństwa innego państwa lub organizacji międzynarodowej, które stanowi zagrożenie dla Rzeczpospolitej Polskiej.

Alarm Delta można też wprowadzić wtedy, gdy uzyskane informacje wskazują na zaawansowane przygotowania do zdarzenia o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub uzyskane informacje wskazują na zaawansowane przygotowania do ataku na polskich obywateli poza granicami, polskie instytucje lub infrastrukturę poza granicami Rzeczpospolitej. Jednocześnie takie wiadomości muszą wskazywać na to, że taki akt jest nieuchronny.    

Zobacz też: Stopień alarmowy CHARLIE-CRP będzie obowiązywał dłużej ze względu na wojnę w Ukrainie

Więcej o: