Wiza humanitarna. Czym jest? Do czego uprawnia? Jak uzyskać wizę humanitarną?

Wiza humanitarna jest to jedno z narzędzi, które ma na celu udzielanie pomocy osobom, które potrzebują międzynarodowego wsparcia, w momencie gdy we własnym kraju ich życie narażone jest na niebezpieczeństwo. Co trzeba o niej wiedzieć?

Co to jest wiza humanitarna?

Wiza humanitarna jest dokumentem umożliwiającym legalne przebywanie na terenie obcego państwa. Przyznaje się ją osobom znajdującym się w wyjątkowej sytuacji, którym pozostawanie we własnym kraju grozi niebezpieczeństwem, represjami, prześladowaniem, np. ze względu na wyznawane poglądy polityczne etc. Jak wskazują przedstawiciele instytucji europejskich, powodów dla których wydawane są wizy humanitarne na terenie całej Unii Europejskiej jest bardzo wiele. Otrzymują je m.in. chrześcijanie z Syrii czy Afganistanu, którym wyznawanie swojej religii grozi poważnymi prześladowaniami czy osoby LGBT, które żyją w krajach muzułmańskich. Wizy humanitarne wydawane są także uchodźcom uciekającym przed toczącymi się działaniami wojennymi. 

Medyka. Sytuacja na polsko-ukraińskim przejściu granicznym po ataku Rosji na UkrainęWojna w Ukrainie. SG: Będziemy przyjmować wnioski o ochronę międzynarodową

Wiza humanitarna: Polska. Jak się ubiegać?

Polska również wydaje wizy humanitarne obywatelom innych państw. Do niedawna najwięcej z nich trafiało w ręce Białorusinów, którzy zmuszeni byli szukać międzynarodowej ochrony w obawie przed represjami reżimu Aleksandra Łukaszenki. W 2021 roku dokumentów tych miało zostać wydanych ponad 9 tysięcy. Wizy humanitarne są ważne maksymalnie przez rok. Są całkowicie bezpłatne. Wyjątkiem jest, kiedy decydujemy się na składanie wniosku o wizę za pośrednictwem punktu usługowego, który pobiera opłatę w wysokości 11 euro.

Zobacz wideo Wiedzieliście o tym?

Wiza humanitarna: jak uzyskać dokument?

Informacje na temat tego jak uzyskać wizę humanitarną w Polsce znaleźć można na stronach internetowych instytucji rządowych. Dokładne wytyczne można uzyskać także porozumiewając się drogą mailową lub telefoniczną z jednym z konsulatów RP. 

Osoba ubiegająca się o wizę humanitarną musi przedstawić:

  • wypełniony oraz podpisany wniosek o wizę krajową,
  • zdjęcie,
  • ważny paszport z co najmniej dwiema wolnymi stronami (powinien mieć on także datę ważności nie krótszą niż 3 miesiące). 

Mariusz KamińskiKamiński zapowiada pomoc dla uchodźców z Ukrainy. "Okażemy solidarność"

Wiza humanitarna: gdzie uzyskać stosowny dokument?

Ubieganie się o wizę należy rozpocząć od kontaktu z konsulatem. To jest właściwe miejsce gdzie uzyskać można wizę humanitarną. W tym celu należy przedstawić dokumenty, o których mowa powyżej. Złożyć je można w konsulacie, punkcie wizowym, a także korespondencyjnie. 

Wniosek o wizę rozpatrywany jest możliwie jak najszybciej w konsulacie. Jeśli decyzja jest pozytywna osoba taka otrzymuje wizę humanitarną ważną maksymalnie przez rok. 

Co ważne, pod koniec 2020 roku doszło do zmian prawnych w stosunku do osób przebywających w Polsce na podstawie wizy humanitarnej. Od tego momentu mogą one legalnie podejmować zatrudnienie w naszym kraju na podstawie posiadanej wizy, bez konieczności uzyskiwania dodatkowych zezwoleń. 

Wiza humanitarna: dla kogo?

W Polsce temat wiz humanitarnych stał się głośny w okresie wzmożonych protestów na Białorusi i wiążącej się z tym fali represji jakie spadły na Białorusinów przeciwstawiających się działaniom reżimu. W 2021 roku wydano ponad 9 tysięcy takich wiz obywatelom tego kraju - dla porównania w latach wcześniejszych wiz humanitarnych wydawano zaledwie kilka w skali roku. W obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie istnieje duże prawdopodobieństwo, że obywatele tego kraju również będą ubiegać się o wizy humanitarne w Polsce a także w całej Unii Europejskiej. Wszelkie niezbędne do tego informacje i wsparcie mogą znaleźć na portalach rządowych, ale także w konsulatach i ambasadach RP. 

Ulotka informacyjna polskiego rząduUlotka informacyjna polskiego rządu MSWIA.GOV.PL 

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: