Jak wyrobić paszport dla dziecka? Gdzie złożyć wniosek? Te formalności musisz spełnić

Jak wyrobić paszport dla dziecka? Czy można zrobić to online? Jakie dokumenty są potrzebne? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Paszport dla dziecka. Jak wygląda procedura?

Jak wyrobić paszport dla dziecka? Procedura ubiegania się o dokument paszportowy dla osoby nieletniej jest bardzo podobna do tej, która dotyczy osób dorosłych. Są w niej jednak pewne dodatkowe kwestie, o których należy pamiętać. Paszport jest dokumentem uprawniającym do podróżowania poza granicami kraju. Jest swoistym dowodem tożsamości, którego potrzebujemy przebywając na terytorium obcego państwa. Dlatego też planując podróż z dzieckiem, należy odpowiednio wcześniej zadbać o jego przygotowanie. Wydanie paszportu dla dziecka, podobnie jak dla dorosłego, powinno trwać nie dłużej niż 30 dni. Jego ważność jest jednak zależna od wieku w jakim wyrabiamy go dziecku: dla dzieci do 13 roku życia wynosi ona 5 lat, dla dzieci powyżej 13 roku życia - 10 lat. 

Wniosek paszportowy: dziecko. Jakie dokumenty będą potrzebne?

Wniosek paszportowy dziecko musi złożyć wraz z rodzicami lub opiekunami prawnymi (nie ma takiej konieczności w przypadku dzieci poniżej 5 roku życia). W biurze paszportowym pojawić musi się oboje rodziców. Jeden może dokonać tego tylko wtedy gdy: drugi rodzic albo opiekun zgodzi się na to i potwierdzi to na piśmie (podpis na zgodzie musi zostać potwierdzony przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego), ma orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka, ma orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd wyraża zgodę na wydanie paszportu dla dziecka, ojciec dziecka jest nieznany, jeden z rodziców nie żyje.

Dokumenty do paszportu dla dziecka to m.in. akt urodzenia.Dokumenty do paszportu dla dziecka. Lista dokumentów

Do uzyskania paszportu dla dziecka potrzebne będą:

  • wniosek o wydanie paszportu (dostępny w punkcie paszportowym); należy pamiętać, że oboje rodzice muszą podpisać zgodę w obecności urzędnika,
  • kolorowe, aktualne zdjęcie dziecka,
  • dowód opłaty za paszport,
  • ważny paszport albo dowód osobisty dziecka – jeśli ma taki dokument,
  • ogólnopolska Karta Dużej Rodziny.

Wniosek o paszport dla dziecka online. Ile trzeba zapłacić za wydanie paszportu?

Wniosek o paszport dla dziecka online nie może zostać złożony ze względów proceduralnych. Przy jego składaniu obecni muszą być zarówno rodzice, jak i dziecko (powyżej 5 roku życia). Co więcej jeśli dziecko ukończyło 12 lat, urzędnik zobowiązany jest pobrać od niego odciski palców. 

Decydując się na wyrobienie dziecku paszportu warto pamiętać, że wiąże się to z pewnymi kosztami. Pierwszym z nich jest cena za wykonanie fotografii do dokumentu, a drugim koszt samego dokumentu. Jest on zależny od kilku czynników.

  • w przypadku dzieci od 0 do 5 lat - 30 zł lub jeśli wyrabiasz paszport dla dziecka z rodziny wielodzietnej (masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny) – 15 zł,
  • w przypadku dzieci od  5 do 13 lat - 60 zł lub 30 zł – jeśli przedłożysz do wglądu dokument, który potwierdza uprawnienie do skorzystania z ulgi, na przykład legitymację szkolną, 15 zł – jeśli wyrabiasz paszport dla dziecka z rodziny wielodzietnej (masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny),
  • w przypadku dzieci od 13 do 17 lat - 140 zł lub 70 zł – jeśli przedłożysz do wglądu dokument, który potwierdza uprawnienie do skorzystania z ulgi, na przykład legitymację szkolną lub 35 zł – jeśli wyrabiasz paszport dla dziecka z rodziny wielodzietnej (masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny).
Zobacz wideo Wiedzieliście o tym?

Gdzie wyrobić paszport dla dziecka?

Podobnie jak w przypadku osób dorosłych to gdzie wyrobić paszport dla dziecka zależy od tego, gdzie się znajdujemy. Jeśli chcemy dokonać tego w naszym kraju, wystarczy udać się do jednego z biur paszportowych na terenie kraju (dowolne). Z kolei osoby przebywające za granicą w tym celu powinny odwiedzić polski konsulat. 

Twój e-PITTwój e-PIT przyjął już milion zeznań podatkowych. Ale uważaj, czają się w nim błędy

Więcej o: