Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce mieszka ok. 1,39 miliona osób pochodzenia ukraińskiego. Szacunki te pochodzą jednak z ostatniego miesiąca przed wybuchem pandemii, mogą więc nieznacznie różnić się od faktycznych. Wśród obywateli Ukrainy przybywających do naszego kraju do tej pory najsilniejsze były motywacje ekonomiczne - poszukiwanie lepszego zatrudnienia. W 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informował o 634,9 tys. Ukraińców podlegających ubezpieczeniu.
Wśród osób posiadających ważne karty pobytu najwięcej było osób w przedziale wiekowym od 18 do 60 lat. Mniej było osób liczących ponad 40 lat (28 proc.) i dzieci (12 proc.).
Miasto nie udostępnia aktualnych danych o liczbie obcokrajowców zamieszkujących stolicę z podziałem na kraj pochodzenia. Ostatnie dane z 2019 r. mówią o 40 tysiącach obcokrajowców zameldowanych na stałe w Warszawie, z czego Ukraińcy to ponad 14 tys. osób.
Gdzie żyją Ukraińcy w Polsce? Najwięcej obywateli Ukrainy znajduje się w dużych aglomeracjach miejskich na terenie kraju. Najwięcej, bo aż 22 proc. w województwie mazowieckim. Kolejne na tej liście są województwa:
Zobacz też: Ukraina. Bombardowanie i alarm w Kijowie. MON: Rosyjskie konwoje w mundurach ukraińskich żołnierzy
Jak żyją Ukraińcy w Polsce? Chociaż coraz większa liczba osób decyduje się na pozostanie w naszym kraju na stałe, to większość przebywa u nas w celach zarobkowych. Pokaźną grupę stanowią też studenci studiujący na uczelniach w całej Polsce. Praca Ukraińców jest coraz bardziej istotna dla polskiej gospodarki. Wielu z nich pracuje jako operatorzy maszyn, monterzy, pracownicy sektora budowlanego, gastronomii, hotlerastwa czy jako taksówkarze, coraz większa grupa zaczyna też pracować jako specjaliści średniego i wysokiego szczebla.
Agresja rosyjska sprawiła, że do Polski zaczęli napływać pierwsi uchodźcy z Ukrainy. Kolejki na granicy pojawiły się już rankiem 24 lutego. Według szacunków w najbliższym czasie do naszego kraju może przybyć od jednego do nawet 5 milionów uchodźców wojennych. Jak deklaruje kierownictwo MON, przyjmiemy tylu uchodźców, ile będzie trzeba.
Jakie zasady obowiązują dla Ukraińców na granicy? Przejścia graniczne działają w normalny sposób pomimo tego, że ruch na nich bardzo się zwiększył. Straż graniczna podkreśla, że jest przygotowana na wzmożony ruch graniczny także jeśli chodzi o samochody ciężarowe.
Do Polski uchodźcy z Ukrainy mogą wjechać w kilku trybach. Może się to stać m.in. na podstawie ruchu bezwizowego na podstawie dowodu biometrycznego, wizy krajowej lub Schengen i innych. W skrajnych przypadkach, kiedy obywatel Ukrainy posiada niekompletne dokumenty lub ich nie posiada, zastosowanie ma art. 32 Ustawy o cudzoziemcach. Komendant Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może udzielić danej osobie zgody na pobyt na terenie kraju trwający do 15 dni. Szef MSWiA obiecał również elastyczne reagowanie w takich sytuacjach, gdy chodzi np. o rodziny z małymi dziećmi.
Warto dodać, że na granicy polsko-ukraińskiej zostanie zniesiony wymóg kwarantanny i testowania a COVID-19.
Ukraińcy uciekają do Polski, ale nie są pozostawieni sami sobie. Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że stworzono dziewięć punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy. Jak zapewnił minister Mariusz Kamiński:
Polska jest gotowa na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Wszystkim ukraińskim braciom okażemy solidarność. Przygotowujemy się od wielu tygodni do tej fali uchodźców, która może nas spotkać. Będziemy robić wszystko, aby każdy, kto tego potrzebuje, znalazł w Polsce bezpieczne schronienie. Polska jest bezpiecznym krajem dla naszych obywateli i będzie też bezpiecznym krajem dla naszych sąsiadów, dla naszych przyjaciół, dla tych, którzy są w tej chwili w bardzo trudnej sytuacji
Punkty recepcyjne zlokalizowano w:
Uchodźcy mogą się zgłaszać do tych punktów i tam otrzymają pomoc. Nie jest to jednak wymagane. Przygotowywany jest też plan zabezpieczenia medycznego na wypadek przyjęcia osób rannych z Ukrainy.
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.