Wielki Post 2022. Kiedy wypada? Ile trwa? Jak go obchodzić?

Wielki Post to czas poprzedzający Wielkanoc. W tym okresie wszyscy wierni powinni należycie przygotować się do świąt. Kiedy zaczyna się Wielki Post? Ile trwa?
Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielki Post to czas pokuty, który ma przygotować wiernych do najważniejszych świąt chrześcijańskich - Wielkanocy. Co należy o nim widzieć?

Wielki Post 2022 - kiedy się zaczyna? Do kiedy trwa?

Wielki Post to 40-dniowy okres poprzedzający Wielkanoc. To właśnie tyle miała trwać pielgrzymka Jezusa po pustyni. Okres ten zawsze zaczyna się w Środę Popielcową, a kończy liturgią mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W tym roku Wielki Post przypada więc na czas od 2 marca do 14 kwietnia.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest Wielki Post?

W wierze katolickiej Wielki Post to czas, który wierni powinni poświęcić na pokutę i duchowe przygotowani się do świąt wielkanocnych - najważniejszego czasu dla chrześcijan. W tym czasie katolików obowiązuje post ilościowy, jakościowy i ścisły. Zwolnieni z niego są seniorzy po 60. roku życia, dzieci do 18. roku życia, a także osoby chore, kobiety w ciąży i karmiące. Kościół zaleca, by poza postem, wielkopostny czas poświęcić także modlitwie oraz jałmużnie.

Wielkanoc 2022 - kiedy wypada?

Święta wielkanocne to nie tylko najstarsze, ale i najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym czasie wierni celebrują misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

Wielkanoc to święto ruchome, jednak zawsze przypada między 22 marca a 25 kwietnia - w pierwszą niedzielę po nadejściu pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku Niedziela Wielkanocna wypada 17 kwietnia.

Więcej o: