Jak pomóc Ukrainie? Gdzie wpłacić pieniądze? Trwają zbiórki [LISTA]

Polskie organizacje humanitarne organizują już pomoc dla Ukrainy, która w czwartek została zaatakowana przez Rosję. Aby pomóc Ukrainie, można wysłać przelew, który zostanie przeznaczony na zestawy higieniczne, generatory prądu czy kuchenki turystyczne dla potrzebujących.

W czwartek o godzinie 4 czasu polskiego wojska Rosji zaatakowały Ukrainę. Władimir Putin twierdził, że robi to w obronie prorosyjskich separatystów, jednak ataku dokonano też na miasta położone w centrum, a nawet na zachodzie Ukrainy. Polityk twierdził, że ostrzelane zostaną tylko obiekty wojskowe - tymczasem media informują o zniszczeniach budynków mieszkalnych i ofiarach cywilnych ataku rakietowego Rosji.

Zobacz wideo Posiedzenie ONZ. Przedstawiciel Ukrainy zwrócił się do ambasadora Rosji: Zrzeknij się swojej pozycji jako przewodniczący

Jak pomóc Ukrainie? Trwają zbiórki internetowe

Aktualnie największa zbiórka w internecie prowadzona jest przez Fundację Siepomaga.pl. Na pomoc Ukrainie zebrano już ponad 16 mln złotych. Wpłat można dokonać, klikając w adres - www.siepomaga.pl/ukraina.

Internetową zbiórkę uruchomiła fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. "Niezbędne są zestawy higieniczne, generatory, latarki czy kuchenki turystyczne. Zakup tego sprzętu możliwy jest na miejscu. Jak najszybciej potrzebne są jednak pieniądze" - podkreśla organizacja w komunikacie.

Wpłat można dokonywać za pośrednictwem strony pcpm.org.pl/ukraina lub przesyłając pieniądze bezpośrednio na konto 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 (mBank) z tytułem wpłaty: Pomoc dla Ukrainy.

Kolejną zbiórkę utworzył Polski Czerwony Krzyż. "W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. PCK jest przygotowany, aby zorganizować pomoc dla obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego".

Numer konta PCK to: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060. Pieniądze można przesyłać z dopiskiem "UKRAINA" w tytule.

Już w połowie lutego 2022 roku Lubelski Oddział Okręgowy PCK przekazał łóżka polowe, materace i śpiwory, które pomogą przygotować 370 miejsca dla potrzebujących obywateli Ukrainy przy przejściach granicznych w województwie lubelskim. PCK jest też gotowe przekazać miejscom tymczasowego zakwaterowania uchodźców - łóżka polowe, śpiwory, koce, żywność środki higieny osobistej oraz pomóc zorganizować opiekę dla poszkodowanych.

Pojawiła się także zbiórka Polskiej Misji Medycznej. "Zebrane środki zostaną przekazane na zapewnienie szybkiego wsparcia medycznego i zakup niezbędnych środków medycznych i przekazane lokalnej organizacji pomocowej. W przypadku dalszego trwania konfliktu PMM deklaruje gotowość do niesienia pomocy w Ukrainie" - napisano w poście w mediach społecznościowych. Akcję można wesprzeć następująco:

  • ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na pmm.org.pl/chce-pomoc 
  • przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem UKRAINA
  • przekaż 1 proc. podatku wpisując w PIT numer KRS 0000162022
  • przekaż darowiznę na oficjalnej zbiórce FB dla Ukrainę

Zbiórki prowadzą również miejscowości położone w bliskim sąsiedztwie granicy z Ukrainą, które przyjmują obecnie największą liczbę uchodźców. Jedna z nich prowadzona jest w Jarosławiu na Podkarpaciu. "Zwracamy się z wielką prośbą o pomoc w wyposażeniu miejsc noclegowych dla ofiar wojny w Ukrainie (matek z małymi dziećmi), które organizujemy w Jarosławiu i okolicy (woj. podkarpackie, powiat sąsiadujący z Ukrainą). Dysponujemy przestrzenią. Ale potrzebujemy pomocy w jej urządzeniu" - piszą organizatorzy zbiórki, która dostępna jest POD TYM ADRESEM>>>.

"Planujemy przygotować schronienie i wyżywienie dla ok. 500 osób. Rozpoczęliśmy reorganizację lokali w naszym budynku przy ulicy Poniatowskiego 53 w Jarosławiu. Zamówiliśmy dodatkowe łóżka z materacami i pościelą (powinny dotrzeć w połowie przyszłego tygodnia). Budynek ten wyposażony jest w 9 łazienek, w każdej z nich są 2 prysznice. Na każdym z dwóch pięter posiadamy po 2 kuchnie. Istnieje możliwość zaopatrzenia w catering. W pierwszej kolejności chcemy tu kwaterować matki z dziećmi. Jesteśmy w stanie zapewnić im pod tą lokalizacją najlepsze warunki mieszkaniowe" - czytamy dalej w ogłoszeniu. Więcej informacji o zbiórce znaleźć można na stronie internetowej "Ekspresu Jarosławskiego".

Więcej o: