Wojna na Ukrainie. Polskie wojsko wprowadziło pierwszy stopień gotowości bojowej

Dowództwo Wojska Polskiego podjęło decyzję o wprowadzeniu pierwszego stopnia gotowości bojowej. Żołnierze dostali rozkaz powrotu do koszar, cofnięto im również urlopy i wyjazdy służbowe. Tę informację podał Onet, powołując się na źródła w armii i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Podwyższona gotowość bojowa naszych jednostek wojskowych to efekt inwazji Rosji na Ukrainę. Oznacza to wezwanie żołnierzy do koszar oraz odwołanie wszystkich urlopów i wyjazdów służbowych. Polska armia sprawdza również swoje zapasy oraz stan przygotowania rezerwistów do mobilizacji.

Zobacz wideo 23 lutego o 4:00 polskiego czasu rozpoczęła się inwazja na Ukrainę

Polska armia w podwyższone gotowości bojowej. Dalsze kroki będą zależne od rozwoju sytuacji w Ukrainie

Działania na szczeblu dowództw zostały podjęte dziś rano. Rozmówcy Onetu podkreślili, że dalsze kroki będą uzależnione od rozwoju wypadków w Ukrainie i ruchów rosyjskich wojsk. - Robimy wszystko, co konieczne w tej sytuacji — zapewnił dziennikarzy portalu wysoki rangą oficer polskiej armii.

Władze Ukrainy wprowadziły stan wojenny. W Kijowie słychać syreny alarmowe, a mieszkańcy stolicy uciekają z miasta lub szukają schronienia w metrze. W wielu miastach słychać wybuchy. Rosjanie atakują ukraińską infrastrukturę wojskową i jest już kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych w tym osoby cywilne. Z kolei stan wyjątkowy wprowadziła Litwa. 

Wołodymyr ZełenskiZełenski: Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją. Prowadzimy ciężki bój

Prezydent zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Będą też rozmowy liderów państw Unii

Prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego z rządem w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Spotkanie rozpoczęło się w czwartek o godz. 8 w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego i trwało ok. dwie godziny. W spotkaniu z prezydentem wzięli udział przedstawiciele rządu, szefowie służb i dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Na dziś zaplanowano również rozmawiać liderzy państw Unii Europejskiej w ramach Rady Europejskiej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami najważniejszych polityków zachodu oraz szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von de Leyen, możemy spodziewać się kolejnych sankcji nałożonych na Rosję, które będę jeszcze surowsze od dotychczasowych

Wybuch w Iwano-FrankiwskuUkraina. Iwano-Frankiwsk po potężnej eksplozji rosyjskiej rakiety [WIDEO]

Więcej o: