Tłusty czwartek 2022. Ceny poszły w górę. Pączki mogą nas w tym roku słono kosztować

Pod piekarniami i cukierniami już od rana ustawiają się długie kolejki. W tłusty czwartek nie można odmówić przecież sobie przyjemności zjedzenia pysznego pączka. Za ten słodki przysmak możemy jednak zapłacić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent więcej niż w ubiegłym roku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tłusty Czwartek. Kolejka pod najstarszą pączkarnią w Warszawie

Na wielu stronach możemy przeczytać, jak spalić pączki zjedzone w tłusty czwartek. Część z nas rzeczywiście może nie zjeść tyle kalorii, co zwykle. Spowodowane to będzie nie tyle dbaniem o linię, a o swój portfel. Inflacja i rosnące w związku w tym ceny widać także cukierniach, do których licznie wybierzemy się dzisiaj po pączki i inne słodkości. 

Tłusty czwartek. Test pączków 2022 Gazety Wyborczej Trójmiasto Tłusty czwartek 2022. Ile kalorii ma jeden pączek? Jak spalić nadmiar kalorii?

Tłusty czwartek 2022. Ceny pączków w górę, czyli nieunikniony efekt inflacji

Dla portalu businessinsider.com analizę dotyczącą cen pączków przeprowadził analityk sektora Food&Agri BNP Paribas Jakub Czugała. Wszystko wskazuje na to, że pączki mogą być nawet o kilkadziesiąt procent droższe niż rok temu. Nie jest to efekt wymysłów cukierników, ale drożejących towarów i usług. Ceny masła, mąki, jaj czy cukru poszły w górę odpowiednio o 70, 40, 20 i 15 procent. Do tego należy doliczyć wzrost cen prądu oraz wynagrodzeń pracowników, na co wskazuje także dla Strefy Biznesu Łukasz Grondal z Piekarni Cukierni ATU Myślachowice: 

Ceny energii spowodowały w znacznym stopniu wzrost cen produktu gotowego. W przypadku pączka mamy kilka surowców, które podrożały. (...) Droższe są nie tylko półprodukty, pracownicy i energia, ale też transport czy opakowania

Ile zapłacimy za pączki w tłusty czwartek 2022? Biedronka czy Lidl przygotowały specjalne oferty

Opakowania 12 pączków za niecałe 3 zł to coroczny hit w marketach Biedronka. Są one tradycyjnie z marmoladą i cukrem pudrem. Dodatkowa promocja objęła również donaty. Kupując ich 12 zapłacimy tylko za 8. Na tych, którzy zdecydują się wydać do 2 zł za jednego pączka, czeka natomiast szersza oferta smakowa — od nadzienia różanego, orzechowego po agrestowe. Ceny więc większym zmianom nie uległy, jednak według doniesień Faktu w zeszłym roku taki pączek ważył 90 g, a w tym tylko 73 g. 

Specjalne oferty przygotowały też inne markety np. Lidl. Oprócz promocji na donaty 4 plus 2 gratis znajdziemy tam 20 rodzajów pączków w cenach od 29 gr do 3,80 zł za sztukę. Dostępne będą również oryginalne smaki tj. zielona herbata, dynia, marchew czy burak. 

Tłusty czwartek 2022. Pączki (zdjęcie ilustracyjne) Tłusty czwartek 2022. Prosty przepis na pyszne pączki

Jakie ceny w tłusty czwartek 2022 czekają nas w piekarniach i cukierniach? 

Wybierając się do cukierni, musimy liczyć się z tym, że za jednego pączka zapłacimy około 5 zł. Jest to jednak jedna z niższych cen. W najpopularniejszych cukierniach ceny za pączki mogą być nawet dwucyfrowe. Przykładowo słynne pączki Magdy Gessler w restauracji u Fukiera poszły w górę z 8 zł do 13 zł. W cukierniach Słodki Słony zapłacimy natomiast o 4 zł więcej niż w roku ubiegłym, czyli 15 zł za pączka. 

Więcej o: