Zmiana czasu z zimowego na letni 2022. Kiedy przestawiamy wskazówki zegarów?

Najbliższa zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi już pod koniec marca. Czy będzie to ostatni raz, gdy przestawimy zegarki? Odpowiadamy.

Choć jest jeszcze luty, a do końca zimy pozostało jeszcze sporo czasu, w sieci nie brakuje pytań o to, kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni. Przychodzimy zatem z odpowiedzią.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu na letni 2022. Kiedy przestawiamy zegarki?

Najbliższa zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty 26 na niedzielę 27 marca. Przestawimy wtedy wskazówki zegarów o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00, co znaczy, że w weekend ten będziemy spać o godzinę krócej. Wciąż trzeba będzie pamiętać o przekręceniu wskazówek w zegarach analogowych, ale zmianą czasu w telefonach komórkowych i komputerach nie musimy zawracać sobie głowy - zadba o to ich system.

Więcej wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wiosenna i jesienna zmiana czasu w Unii Europejskiej przypadają kolejno na ostatni weekend marca i ostatni weekend października. Jeśli prawo nie ulegnie zmianie, to kolejną zmianę z czasu letniego na zimowy będziemy mieli w nocy z 29 na 30 października 2022 roku.

Wiosna (zdjęcie ilustracyjne)Pierwszy dzień wiosny. Kiedy zaczyna się wiosna?

Czy zmiana czasu jest zdrowia dla organizmu?

Lekarze wskazują na negatywne skutki zmiany czasu na zimowy, takie jak ryzyko depresji, rozregulowanie zegara biologicznego, bezsenność, problemy z koncentracją i mniej energii do życia. W badaniu przeprowadzonym w 2018 roku przez Komisję Europejską, aż 84 proc. ankietowanych było za zniesieniem zmian czasu. W społecznych konsultacjach wzięło udział 4,6 mln osób.

Silnym trendem w miejskich krajobrazach jest nawiązanie do natury."Kiedy trzy lata temu zaprojektowaliśmy wieże kwiatowe, były komentarze, że to dzieło 'szalonej kwiaciary'"

Podobny sondaż rok później przeprowadziło w Polsce CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Badanie wykazało, że zmiana czasu nie podoba się 78,3 proc. respondentów. Większość z nich (74 proc.) deklarowała, że gdyby w Polsce obowiązywał jeden czas, to bardziej odpowiadałby im czas letni środkowoeuropejski, na który przestawiamy wskazówki pod koniec marca.

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Parlament Europejski zapowiadał w 2019 roku, że w 2021 ostatni raz przestawimy zegarki, ale plany pokrzyżowała pandemia. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie premiera. Ostatni taki dokument rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłużono w ten sposób stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Tłusty czwartek 2022. Pączki (zdjęcie ilustracyjne)Tłusty czwartek 2022. Prosty przepis na pyszne pączki

W 2021 zaś temat podejmowali politycy PSL-Koalicji Polskiej, którzy chcieli, by czas letni został z nami na stałe. Posłowie uzasadniali, że co sezonowe przestawianie wskazówek zegarów "nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego, ani ekonomicznego", a ponadto negatywnie wpływa na zdrowie. Później MRiT ogłosiło, że zmiana czasu w Polsce będzie obowiązywała do 2026 roku, chyba że wcześniej prace nad projektem w PE zostaną wznowione.

Więcej o: