Karnawał 2022 - do kiedy potrwa? Jak długo będzie można się bawić?

Karnawał wystartował na początku stycznia i będzie trwał aż 55 dni. Kiedy zakończy się karnawał? Jak długo będziemy się bawić?

Karnawał rozpoczął się 6 stycznia w święto Trzech Króli. Tuż po nim przypada czas postu. Jak długo mogą jeszcze bawić się katolicy? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Brokatowa kreska na oku, czyli makijaż idealny na karnawał krok po kroku

Karnawał 2022. Do kiedy potrwa?

W 2022 roku karnawał zakończy się 2 marca, czyli w dniu, kiedy obchodzimy Środę Popielcową. Sześć dni przed tym świętem obchodzimy z kolei tłusty czwartek, który w tym roku przypada na 24 lutego. W 2022 roku ostatki obchodzi się 1 marca.

Karnawał w Wenecji powrócił i przyciąga tłumy. Do miasta przybyło 69 tys. turystów [ZDJĘCIA]Karnawał w Wenecji powrócił i przyciąga tłumy [ZDJĘCIA]

Tak przedstawia się kalendarz karnawałowy: 

  • początek karnawału - Trzech Króli - 6 stycznia,
  • początek ostatek - tłusty czwartek - 24 lutego,
  • ostatni dzień karnawału - 1 marca,
  • początek wielkiego postu - Środa Popielcowa - 2 marca.

Karnawał na całym świecie. Najbardziej widowiskowe imprezy w Wenecji i Rio de Janeiro

Nazwa karnawał pochodzi od włoskiego słowa carnevale - caro, vale ("żegnaj mięso") co oznacza pożegnanie z mięsem przed rozpoczęciem się wielkiego postu. Karnawał wywodzi się z kultów agrarnych oraz płodności. Ostatni tydzień karnawału obchodzony jest szczególnie hucznie nie tylko w Polsce. Z najbardziej widowiskowych parad karnawałowych słyną m.in. takie kraje jak Niemcy, Wyspy Kanaryjskie, Wenecja czy Rio de Janeiro.

Parada karnawałowa w Łodzi, 2020Karnawał 2022. Do kiedy będziemy mogli się bawić? [DATA]

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

- Karnawał jest wszystkim tym, na co nie możemy sobie pozwolić na co dzień. Jest zabawą, spełnianiem swoich pragnień, którym nie możemy na co dzień do końca się oddać. Jest też czasem, kiedy ludzie żegnali się z tradycyjnymi posiłkami i przygotowywali się na okres wyciszenia oraz pokuty w jedzeniu - wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem edukatorka, Justyna Dominiak.

Więcej o: