Środa Popielcowa to znak, że zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Jest to dzień rozpoczęcia Wielkiego Postu, który w 2022 roku przypada na 2 marca. Popielec obchodzony jest od V wieku n.e. i wywodzi się z pokutnych celebracji.
Jak wyglądał Popielec w V wieku n.e.? Pokutnicy przystępowali do tajnej spowiedzi przed biskupem, po czym o wyznaczonej godzinie stawiali się przed wejściem do kościoła. Byli wprowadzani do środka, a biskup i prezbiterzy posypywali im głowy popiołem. Posypanie głowy popiołem symbolizuje przyjęcie pokuty za grzechy. Tego dnia nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej.
Nie jest to również dzień wolny od pracy, co oznacza, że wykonujemy swoje obowiązki w normalnym trybie. Co ciekawe, Środa Popielcowa ma również inne nazwy. Potocznie nazywana jest również Popielcem lub Wstępną Środą. Ta druga nazwa związana jest z tym, iż środa jest "wstępem" do Wielkiego Postu, który przygotowuje katolików do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego i powinien trwać 40 dni.
Jeśli jest się osobą wierzącą, w Środę Popielcową nie należy spożywać pokarmów mięsnych i spożywać alkoholu. Tego dnia trzeba zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (wierni powyżej 14. roku życia) oraz post ścisły, który dotyczy osób pełnoletnich do 60. roku życia.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Dorośli powinni zatem ograniczyć się do jednego pełnego bezmięsnego posiłku w trakcie dnia, a nastolatkowie zrezygnować ze spożywania pokarmów mięsnych. Czy są jakieś inne ograniczenia w kwestii jedzenia? Nie. W Popielec śmiało można jeść ryby, jaja, nabiał i pozostałe produkty za wyjątkiem wspomnianych mięsa i alkoholu.