Wielki Post 2022 - ile trwa i kiedy się kończy? Jak obchodzić to wydarzenie?

Każdego roku Wielkanoc poprzedzona jest 40-dniowym okresem przygotowania do tej największej chrześcijańskiej uroczystości. To Wielki Post, który zaczyna się w Środę Popielcową, a kończy liturgią mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Ile dokładnie trwa Wielki Post? Co oznacza?

W 2022 roku Środa Popielcowa wypada 2 marca. Dokładnie 40 dni później, a więc 14 kwietnia przypada Wielki Czwartek, kiedy to kończy się okres Wielkiego Postu i odbywa się liturgia mszy Wieczerzy Pańskiej. Jak dokładnie wyglądają poszczególne okresy Wielkiego Postu? Co one oznaczają?

Zobacz wideo 60% Polaków uważa, że ryba to nie mięso. Czy ma rację?

Wielkanoc 2022. Jakie znaczenie ma Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post?

Podczas Eucharystii w Środę Popielcową głowy wszystkich wiernych posypywane są popiołem, co jest znakiem żałoby i pokuty. Co ważne, popiół ten ma pochodzić z palm, które były święcone podczas ubiegłorocznej Niedzieli Palmowej.

Tego dnia obowiązuje ponadto wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i ścisły post, co oznacza, że w ciągu dnia można spożyć trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta. Kwestia wstrzemięźliwości dotyczy wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia, natomiast ścisłego postu przestrzegają osoby pełnoletnie, aż do 60. roku życia.

W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy świętej, jednak Kościół zaleca pojawienie się na niej z uwagi na pokutny charakter dnia, który rozpoczyna Wielki Post. Przy okazji posypywania głów popiołem duchowni wypowiadają słowa "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Pączki, zdjęcie ilustracyjneKiedy jest tłusty czwartek 2022? Cena pączków może zaskoczyć

Czym jest okres Wielkiego Postu?

Wielki Post w wierze katolickiej oznacza nadejście czasu pokuty i nawrócenia. W okresie tym Kościół zaleca skorzystanie z jednej z trzech możliwych dróg przybliżenia się do Boga. Są to modlitwa, jałmużna i wspominany post.

Poza samą liczbą 40 dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście, w trakcie Wielkiego Postu Kościół identyfikuje 40 jako czas trwania powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem, 40 lat pielgrzymowania Izraela po pustyni, a także 40 dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj.

Zdjęcie ilustracyjneWielkanoc 2022. Kiedy wypadają święta wielkanocne? W tym roku dość późno

Wielkanoc 2021. Kiedy wypada?

W zachodnich kościołach Wielkanoc każdego roku wypada w pierwszą niedzielę po nadejściu pierwszej wiosennej pełni Księżyca, co określa się jako paschalną pełnię Księżyca. Z tego powodu data Wielkanocy corocznie przypada na okres pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W 2022 roku Wielkanoc wypada 17 kwietnia.

Więcej o: