W 2022 roku Środa Popielcowa wypada 2 marca. Dokładnie 40 dni później, a więc 14 kwietnia przypada Wielki Czwartek, kiedy to kończy się okres Wielkiego Postu i odbywa się liturgia mszy Wieczerzy Pańskiej. Jak dokładnie wyglądają poszczególne okresy Wielkiego Postu? Co one oznaczają?
Podczas Eucharystii w Środę Popielcową głowy wszystkich wiernych posypywane są popiołem, co jest znakiem żałoby i pokuty. Co ważne, popiół ten ma pochodzić z palm, które były święcone podczas ubiegłorocznej Niedzieli Palmowej.
Tego dnia obowiązuje ponadto wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i ścisły post, co oznacza, że w ciągu dnia można spożyć trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta. Kwestia wstrzemięźliwości dotyczy wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia, natomiast ścisłego postu przestrzegają osoby pełnoletnie, aż do 60. roku życia.
W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy świętej, jednak Kościół zaleca pojawienie się na niej z uwagi na pokutny charakter dnia, który rozpoczyna Wielki Post. Przy okazji posypywania głów popiołem duchowni wypowiadają słowa "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".
Wielki Post w wierze katolickiej oznacza nadejście czasu pokuty i nawrócenia. W okresie tym Kościół zaleca skorzystanie z jednej z trzech możliwych dróg przybliżenia się do Boga. Są to modlitwa, jałmużna i wspominany post.
Poza samą liczbą 40 dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście, w trakcie Wielkiego Postu Kościół identyfikuje 40 jako czas trwania powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem, 40 lat pielgrzymowania Izraela po pustyni, a także 40 dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj.
W zachodnich kościołach Wielkanoc każdego roku wypada w pierwszą niedzielę po nadejściu pierwszej wiosennej pełni Księżyca, co określa się jako paschalną pełnię Księżyca. Z tego powodu data Wielkanocy corocznie przypada na okres pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W 2022 roku Wielkanoc wypada 17 kwietnia.