Zwolnienie lekarskie jest dokumentem, który wystawia jedynie lekarz. Stwierdza on czasową niezdolność pracownika do wykonywania swoich obowiązków, co usprawiedliwia jego nieobecność. Co w przypadku, kiedy osoba chora poczuje się lepiej? Czy może skrócić L4 i wrócić szybciej do swoich obowiązków?
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Czy pracownik może sobie skrócić L4? Niestety nie. Ponadto konsekwencje takiego działania mogą być dotkliwe. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: "Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia."
Pracownik, który poczuje się lepiej i chce wrócić do obowiązków, może to zrobić, ale tylko za zgodą lekarza. Specjalista musi zbadać pracownika i wydać zaświadczenie, że odzyskał zdolność do pracy.
Częstą motywacją szybszego powrotu do pracy jest wysokość wynagrodzenia. Jak podaje poradnikprzedseiebiorcy.pl, pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. To, czy i jak będzie się różniła wypłata z okresu zwolnienia lekarskiego od podstawy wymiaru wynagrodzenia, jest zależne od okoliczności i przyczyn wydania dokumentu.
Ile wynosi wynagrodzenie chorobowe?