Zwolnienie lekarskie. Czy pracownik może skrócić L4 i wrócić szybciej do pracy?

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownik powinien odpoczywać i regenerować siły, aby szybko wrócić do zdrowia i swoich obowiązków. Czy pracownik może skrócić L4 i wcześniej pojawić się w pracy? Odpowiadamy.

Zwolnienie lekarskie jest dokumentem, który wystawia jedynie lekarz. Stwierdza on czasową niezdolność pracownika do wykonywania swoich obowiązków, co usprawiedliwia jego nieobecność. Co w przypadku, kiedy osoba chora poczuje się lepiej? Czy może skrócić L4 i wrócić szybciej do swoich obowiązków? 

Zobacz wideo Zofia Zborowska zdradza, ile schudła po ciąży. Wystarczyła zmiana kilku nawyków

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Szybki powrót do pracy. Czy chory może skrócić L4?

Czy pracownik może sobie skrócić L4? Niestety nie. Ponadto konsekwencje takiego działania mogą być dotkliwe. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: "Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia."

Pracownik, który poczuje się lepiej i chce wrócić do obowiązków, może to zrobić, ale tylko za zgodą lekarza. Specjalista musi zbadać pracownika i wydać zaświadczenie, że odzyskał zdolność do pracy.

Minister zdrowiaNiedzielski broni hipotezy o końcu pandemii. Zapowiada zniesienie obostrzeń

Wynagrodzenie chorobowe. Ile wynosi?

Częstą motywacją szybszego powrotu do pracy jest wysokość wynagrodzenia. Jak podaje poradnikprzedseiebiorcy.pl, pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. To, czy i jak będzie się różniła wypłata z okresu zwolnienia lekarskiego od podstawy wymiaru wynagrodzenia, jest zależne od okoliczności i przyczyn wydania dokumentu.

Ile wynosi wynagrodzenie chorobowe?

  • Choroba lub odosobnienie w związku z chorobą zakaźną - 80 proc. wynagrodzenia
  • Choroba w ciąży - 100 proc. wynagrodzenia
  • Wypadek w drodze do lub z pracy - 100 proc. wynagrodzenia
  • Poddanie się badaniom dla dawców lub pobraniu komórek, tkanek i narządów - 100 proc. wynagrodzenia
  • Po 50 roku życia -  80 proc.  wynagrodzenia przez 14 dni, następnie zasiłek chorobowy od ZUS

Pyszne pączki z piekarnika. Prosty przepis, z którym poradzi sobie każdyKiedy jest tłusty czwartek 2022? Ta tradycja nie zawsze była taka słodka

Więcej o: