Witold Paszt nie żyje. Nagłą śmierć lidera zespołu VOX potwierdziły jego córki

Witold Paszt nie żyje. Lider legendarnego zespołu VOX odszedł późnym wieczorem 18 lutego, dzień po rocznicy śmierci swej żony. Śmierć muzyka potwierdziły jego córki. Miał 68 lat.

Artysta już od kilku miesięcy miał problemy zdrowotne, które poważnie odbijały się na jego wyglądzie. Witold Pasz sam również o tym informował w mediach społecznościowych, zamieszczając m.in. wpis o rezygnacji z udziału w "Pytaniu na Śniadanie": "Moi kochani, nie będzie mnie dziś wieczorem w studio PnŚ na ogłoszeniu wyników głosowania. Dochodzę do siebie w domku po chorobie". 

Zobacz wideo Gazeta.pl na Antarktydzie

Witold Paszt nie żyje. Miał 68 lat

Na początku lutego wokalista musiał również zrezygnować z udziału w ogłoszeniu wyników programu TVP "The Voice Senior", którego ostatnią edycję wygrał jego podopieczny Krzysztof Prusik, ale nic nie zwiastowało odejścia lidera grupy VOX. O śmierci Witolda Paszta za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowały jego córki. 

"Wczoraj późnym wieczorem, dzień po rocznicy śmierci swojej Ukochanej Żony, odszedł nasz Tata, Witold Paszt. Wspaniały, najlepszy człowiek, najukochańszy dziadek, Artysta w pełnym znaczeniu tego słowa" - czytamy we wpisie opublikowanym w sobotę na Instagramie przez Natalię i Aleksandrę Paszt. "Kiedy już wydawało się, że jest przemocny i niezniszczalny, bo pokonał swój trzeci COVID, nagle los się odwrócił i przyszły niespodziewane komplikacje, które znacznie przyspieszyły jego wytęsknione spotkanie z naszą Mamą. Bardzo się do Niej spieszył" - czytamy na instagramowym profilu artysty. 

 

Józef Zapędzki Nie żyje polski dwukrotny mistrz olimpijski

"Bananowy song" i inne wielkie przeboje. VOX-u słuchała cała Polska

Witold Paszt urodził się 1 września 1953 roku w Zamościu. W tym samym mieście ukończył szkołę muzyczną; na studia wyjechał do Lublina, gdzie uczył się na wydziale muzycznym Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie. Karierę muzyczną zaczynał w roku 1977 wraz z zespołem Victoria Singers. Rok później Paszt założył kwartet wokalny VOX, w którego skład razem z nim weszli: Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski oraz Jerzy Słota (prywatnie kuzyn Witolda Paszta).

Debiut sceniczny grupy VOX miał miejsce w kwietniu 1979 roku. Festiwal Interwizji w Sopocie w 1980 roku przyniósł zespołowi I Nagrodę Dnia Płytowego i Nagrodę Publiczności za piosenkę "Bananowy song", która pozostaje ich największym hitem obok takich piosenek jak "Rycz, mała rycz", "Szczęśliwej drogi już czas" czy "Zabiorę cię, Magdaleno". Wydana w 1981 roku płyta "Monte Carlo Is Great", na której znalazły się utwory w języku angielskim (w tym "Banana Song"), sprzedała się w nakładzie ponad 400 tys. egzemplarzy. 

Witold Paszt jako jedyny od początku istnienia zespołu VOX występował w nim do samego końca. W zeszłym miesiącu odszedł również inny z członków pierwszego składu, Andrzej Kozioł, którzy przegrał długoletnią walkę z chorobą. 

46 . posiedzenie Sejmu IX kadencji Morawiecki o konsekwencjach ws. Polskiego Ładu. "Jeśli będzie trzeba"

Więcej o: