Kiedy wypada tłusty czwartek 2022? Ta tradycja nie zawsze była taka słodka

Zbliża się ulubione święto wszystkich łasuchów, czyli tłusty czwartek 2022. Ciekawostką może być fakt, że początki tej tradycji wbrew pozorom wcale nie były takie słodkie. Z tym dniem wiązało się wiele przesądów i zwyczajów, choć mało które przetrwały do dziś.

Podobno pączki zjedzone w tłusty czwartek nie tuczą. Trudno stwierdzić ile w tym prawdy, jednak mało kto potrafi odmówić sobie tej małej przyjemności w jeden z najsłodszych dni w roku. Zajadanie się pączkami i innymi słodkimi wypiekami pojawiło się jednak dopiero później. Dawniej dzień ten świętowało się bowiem w zupełnie inny sposób. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Galaktyczne, kolorowe, pyszne - najlepsze pączki i donaty na tłusty czwartek

Kiedy jest tłusty czwartek 2022? To już za kilka dni

Tłusty czwartek jest dniem rozpoczynającym ostatki, czyli ostatni tydzień karnawału. Data tej tradycji jest ruchoma, gdyż uzależniona jest ona od świąt wielkanocnych. Wypada on dokładnie 52 dni przed Wielkanocą. W tym roku objadać się pączkami i faworkami będziemy mogli zatem 24 lutego. 

Kiedy zmiana czasu 2022?Kiedy zmiana czasu 2022? Skończy się przestawianie zegarków?

Tłusty czwartek i jego historia

Dawniej obchody tego święta były bardzo huczne. Jak sama nazwa wskazuje, na stołach królowały obfite i tłuste potrawy, a pączki nadziewane były nie konfiturą, tylko słoniną i boczkiem. Oczywiście nie mogło zabraknąć przy tym odpowiedniego trunku najlepiej alkoholowego. Wszyscy wierzyli ponadto w pewne polskie przysłowie: Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zjedzą pole i będzie miał pustki w stodole.

Słodsza wersja tłustego czwartku zaczęła pojawiać się dopiero około XVI wieku. Wtedy to do środka wkładano mały orzeszek lub migdał. Dla osoby, która na niego trafiła, oznaczało to dostatek i powodzenie przez cały rok. 

Zdjęcie ilustracyjneUSA. Ksiądz od 20 lat udzielał chrztów. Żaden z nich nie jest ważny

Combrowy czwartek, czyli tłusty czwartek w Polsce 

O pochodzeniu tego zwyczaju w Polsce mówi pewna legenda, według której dawniej na tłusty czwartek mówiono combrowy czwartek. Nazwa ta nawiązuje do burmistrza Krakowa z XVII wieku. Nie zapisał się on na kartach historii pozytywnie. Zasłynął głównie jako surowy człowiek walczący z handlującymi na targu przekupkami. Jak mówi legenda, zmarł on właśnie w czwartek tuż przed zbliżającą się Środą Popielcową. Kiedy wieść o tym rozeszła się po mieście, handlarki zaczęły hucznie świętować. Od tej pory dzień ten nazywano w Krakowie combrowym czwartkiem, który był co roku obchodzony przez kobiety.

Więcej o: