Mokre okna to uciążliwy problem nie tylko zimą. Wiemy, jak skutecznie pozbyć się wilgoci z domu

Skraplanie wody na szybach potrafi być bardzo uciążliwym problemem. W wielu domach pojawia on się szczególnie zimą, ale nie tylko. Mokre okna po nocy mogą nam towarzyszyć także w cieplejsze dni. Znamy jednak skuteczne sposoby, które pomogą się wam z tym uporać.

Zalecana wilgotność nie powinna przekraczać 40-50 proc. Mokre okna to naturalne zjawisko występujące w momencie dużej wilgotności powietrza oraz znacznej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Dlatego też najczęściej problem pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Zanim zdecydujemy się na podjęcie czynności, które mają go zniwelować, warto dowiedzieć się, w czym tkwi jego przyczyna. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Mokre okna zimą - co jest ich przyczyną? 

Oczywiście głównym powodem jest brak odprowadzania nadmiaru wilgoci z domu. Nieprawidłowy dopływ świeżego powietrza często, choć nie zawsze jest skutkiem złej stolarki okiennej. Poddajemy nasze mieszkania szczelnej izolacji, co uniemożliwia wpuszczanie powietrza do środka. Zaś na powstawanie wilgoci wewnątrz dodatkowo wpływa większość wykonywanych przez nas czynności domowych tj. gotowanie, prasowanie czy długa kąpiel. 

Sposoby na zaparowane okna. Problemu można pozbyć się na kilka sposobów 

Najbardziej pomocna w walce z mokrymi oknami okaże się: 

  • Prawidłowa wentylacja - niedrożny lub wadliwy system pojawia się najczęściej w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Warto zrobić więc jej dokładny przegląd. Jeśli wentylacja funkcjonuje poprawnie to należy zadbać o stały dopływ świeżego powietrza pozostawiając okna delikatnie rozszczelnione (zimą przynajmniej przez kilkanaście minut dziennie), 
  • Nawiewniki - zamontowane w oknach lub ścianach doprowadzają świeże powietrze nawet przy szczelnie zamkniętych oknach, 
  • Zakup osuszacza - te specjalistyczne urządzenie w przeciągu kilku godzin może odciągnąć z powietrza nawet do kilku litrów wody.

Domowe metody na nadmierną wilgoć w pomieszczeniach 

Powyższe sposoby mogą wymagać niestety dodatkowych nakładów finansowych, na co nie każdy może sobie pozwolić. Warto wypróbować zatem domowe metody, które regularnie stosowane będą równie skuteczne: 

  • Nie susz ubrań na grzejniku - jest to jedna z najczęstszych przyczyn mokrych okien zimą, 
  • Nie zasłaniaj kaloryferów - rozprowadzanie ciepła po pokoju będą utrudniały długie firanki, a także zbyt mocno dosunięte do ściany meble,
  • Postaw na więcej zieleni - skrzydłokwiat, paproć czy bluszcz to rośliny doskonale absorbujące wilgoć. Ten prosty sposób będzie jednocześnie cieszył oko, 
  • Nie opuszczaj rolet - opuszczone rolety utrudniają wentylację powietrza. Warto zamienić je na zasłony, 
  • Użyj roztworu z alkoholu i gliceryny - przemycie okien szmatką zwilżoną taką mieszanką sprawi, że nie będą one tak bardzo parować. 
Więcej o: