Kiedy zmiana czasu 2022? Niewykluczone, że wkrótce nie będziemy musieli przestawiać zegarków

W Polsce przestawiamy zegarki dwa razy w roku nieustannie już od 44 lat. Nie inaczej będzie i w 2022. O godzinę szybsze pobudki czekają nas już niebawem. Jest jednak szansa, że może to ulec zmianom. Do prac sejmowych trafił projekt Konfederacji, zgodnie z którym kwestia ta miałaby zostać uregulowana.

W 2019 roku na zlecenie Ministerstwa Technologii i Przedsiębiorczości CBOS przeprowadził badanie, w którym okazało się, że prawie 80 proc. Polaków popiera odejście od zmiany czasu. Co więcej, z sondażu wynika, że większość z nas wolałaby zostać przy czasie letnim. Dla tych osób mamy zatem dobrą wiadomość, gdyż ten zbliża się już niedługo. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Śmiszek: Negocjowanie z PiS to jest otwieranie puszki Pandory

Zmiana czasu (zdjęcie ilustracyjne) Zmiana czasu miała zniknąć, ale jeszcze na to poczekamy. MRiT prostuje

Kiedy zmiana czasu na letni 2022? Czekają nas krótsze noce 

Jak co roku zmiana czasu na letni następuje w ostatni weekend marca. Oznacza to zatem, że w 2022 roku wypada to w nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca. Może to być mniej miła wiadomość dla śpiochów, gdyż w tę niedzielę czeka ich krótszy sen. Zegarki przestawiamy bowiem z 2:00 na 3:00 rano. 

Czy przestawiamy zegarki w 2022 roku? Brak konkretnych decyzji

Pomysł zniesienia zmiany czasu pojawił się w Parlamencie Europejskim w 2019 roku. Przewidywał on, że ostatnie przestawienie zegarków obędzie się w marcu tego roku, a kraje Unii Europejskiej przyjmą na stałe czas letni. Niestety wybuch pandemii koronawirusa sprawił, że dalsze działania dotyczące tego projektu zostały zaniechane. Od tego czasu nie podjęto nowych kroków w tej sprawie. MRiT zapowiedziało zatem, że w związku z tym zmiana czasu będzie obowiązywała do 2026 roku, chyba że wcześniej prace nad projektem zostaną wznowione. 

'Zima się poddaje' w Bieszczadach "Zima się poddaje" w Bieszczadach. Pojawiły się już pierwsze przebiśniegi

Zmiana czasu 2022 pod znakiem zapytania? Do Sejmu trafił projekt Konfederacji

Jak informuje portal businessinsider.com, do pierwszego czytania w Sejmie trafił projekt Konfederacji. Posłowie reprezentowani przez Janusza Korwina-Mikke wnioskują, aby w Polsce na stałe obowiązywał czas zimowy. Swoją decyzję uzasadnili następująco: 

Czas letni nie przynosi żadnych korzyści gospodarczych, natomiast dwa razy w roku zaburza zarówno gospodarkę (zwłaszcza transport), jak i działanie organizmów ludzi i zwierząt. (...)  Należy przy tym zdecydowanie odrzucić myśl, by (co dopuszcza UE) wprowadzić na stałe czas letni, co odbierałoby codziennie w zimie godzinę snu, w szczególności dzieciom
Więcej o: