Pulsoksymetr może uratować zdrowie, a nawet życie. Jaki wynik pomiaru powinien nas zmartwić? [NORMY]

Pulsoksymetr to urządzenie, które pomaga monitorować stan zdrowia, a w niektórych przypadkach może nawet uratować życie. Na jego szczególną popularność w ostatnim okresie wpłynęła w dużej mierze pandemia koronawirusa. W jaki sposób działa pulsoksymetr i jakie wyniki pomiaru powinny wzbudzić naszą czujność?

To właśnie w szpitalach, oddziałach ratunkowych czy specjalistycznych gabinetach pulmonologicznych najczęściej wykorzystywane są pulsoksymetry. Przynajmniej tak było przed wybuchem pandemii koronawirusa. Teraz urządzenie te możemy znaleźć także w wielu polskich domach. Wykonywane przez nie pomiary mogą bowiem uratować zdrowie, a nawet życie. 

Zobacz wideo Służba zdrowia. Na co najczęściej narzekają Polacy? Kolejki to nie jedyna bolączka

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co to jest pulsoksymetr? Te osoby powinny mieć to urządzenie w swoim domu 

Pulsoksymetr odpowiada za pomiar wysycenia krwi tlenem, a więc najprościej mówiąc, mierzy naszą saturację. Możemy przy jego pomocy szybko wykryć niedotlenienie organizmu. Urządzenie te może okazać się więc szczególnie pomocne w przypadku osób z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, nadciśnieniem czy cukrzycą, ale również zarażonych koronawirusem. Pulsoksymetr pozwala na monitorowanie stanu zdrowia chorego i w razie potrzeby niezwłocznie zainterweniować. 

Wypadanie włosów (zdjęcie ilustracyjne) Wypadanie włosów po COVID-19 dotyka nawet jednej trzeciej pacjentów

Zasada działania pulsoksymetru. W jaki sposób dokonywany jest pomiar? 

To urządzenie wykorzystuje tzw. metodę pulsoksymetrii. Oznacza to, że wytwarza światło czerwone (660 nm) i podczerwone (940 nm), które jest pochłaniane w różnym stopniu przez zawartą w czerwonych krwinkach hemoglobinę. To właśnie na podstawie ilości pochłoniętego światła mierzona jest saturacja. 

Uzyskanie prawidłowego wyniku jest uzależnione od kilku warunków. Po pierwsze najlepiej, aby pulsoksymetr był umieszczony na palcach ręki ewentualnie na palcach stopy, małżowinie usznej, skrzydełku nosa lub w przypadku noworodków na stopie bądź nadgarstku. Ręce powinny być zupełnie suche, a na u kobiet na paznokciach nie mogą znajdować się tipsy ani lakier. Istotne jest także, abyśmy podczas działania urządzenia pozostawali w bezruchu. 

badania krwi - zdjęcie ilustracyjne Badanie krwi. Czy przed wolno pić wodę lub kawę? Jak się przygotować?

Pulsoksymetr - normy prawidłowego badania 

Wyniki otrzymane po badaniu pulsoksymetrem należy odczytywać procentowo. Norma co do zasady mieści się w przedziale 95-98 procent. Nieco niższa może ona być w przypadku osób palących (92-95 proc.), noworodków (91-96 proc.) oraz osób starszych. Saturacja nie powinna jednak spaść poniżej 90 procent. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż może to wskazywać na niewydolność oddechową. 

Więcej o: