ZUS tym rodzicom nie wypłaci 500 plus. Ich wnioski są odrzucane. Wszystko przez jeden błąd

Od 1 lutego rodzice mogą składać wnioski na kolejny okres świadczeniowy programu 500 plus. Tym razem muszą zrobić to w ZUS-ie, gdyż to właśnie on od 2022 roku zajmuje się jego obsługą. Niestety większość wpływających wniosków zostaje odrzuconych. Wszystko przez jeden błąd podczas wypełniania formularza.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Program 500 plus funkcjonuje w Polsce już od 2016 roku. Finansowe wsparcie początkowo trafiało wyłącznie do rodzin na drugie i kolejne dziecko. Od 1 lipca 2019 roku ubiegać się o 500 zł na dziecko może każdy niezależnie od ilości dzieci oraz kryterium dochodowego. Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli swoich wniosków do ZUS powinni uważać. Ten jeden błąd może przekreślić szansę na terminową wypłatę świadczenia

Wiemy, dlaczego ZUS odrzuca wnioski o 500 plus. Odpowiada za to jeden szczegół 

Obecnie składane wnioski są szansą dla rodziców na otrzymywanie 500 plus na dziecko przez kolejny okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. I właśnie tutaj pojawia się najczęstszy błąd. Większość osób w rubryce, od kiedy chcą otrzymywać świadczenie, zaznacza ostatni dzień maja 2022 roku, zamiast 1 czerwca. Problem tkwi w tym, że do 31 maja 2022 roku wypłatą środków zajmują się jeszcze gminy. Dlatego właśnie ZUS jest zmuszony tak wypełniony wniosek odrzucić. 

Im szybciej złożysz wniosek o 500 plus, tym lepiej. Można to zrobić wyłącznie online 

Rodzice, którzy chcą zachować ciągłość w wypłacie świadczeń nie powinni zwlekać ze złożeniem wniosku do ZUS. Najlepiej jeśli zrobią to do końca kwietnia. Warto dodać, że od 2022 roku można to zrobić jedynie online poprzez platformę PUE ZUS, portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą udać się do placówek Poczty Polskiej, gdzie zostanie im udzielona pomoc w wypełnieniu formularza. 

Za wnioski, które wpłyną po terminie nie będzie wyrównania 

Rodzice na dzieci narodzone w lutym chcąc otrzymać pieniądze z rządowego programu, muszą złożyć dwa wnioski. Pierwszy na okres świadczeniowy trwający do końca maja 2022 roku, a drugi na nowy okres od 1 czerwca. Warto zrobić to za jednym zamachem. Może się bowiem okazać, że części pieniędzy nie otrzymamy. Stanie się tak w sytuacji, gdy wniosek złożymy po 30 czerwca 2022 r.  Wtedy 500 plus będzie przysługiwało nam dopiero za miesiąc złożenia wniosku. Wyrównanie za czerwiec nie zostanie wypłacone. 

Więcej o: