13. emerytura 2022. Ile wyniesie świadczenie? ZUS podał datę wypłaty trzynastki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował kiedy zostanie wypłacona 13. emerytura. Sprawdź, ile wyniesie dodatkowego świadczenia "na rękę".

"Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby, które do 31 marca 2022 r. będą miały ustalone m.in. prawo do emerytury czy renty" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez ZUS. Przypominamy, że aby otrzymać 13. emeryturę, nie trzeba składać żadnego wniosku.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

13. emerytura 2022. Kiedy wypłata świadczenia? 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że 13. emerytura zostanie wypłacona seniorom razem z kwietniową emeryturą. W 2022 roku "trzynastki" wyniosą 1 338,44 zł brutto, czyli 1 217,98 zł na rękę.

Dodatkowe świadczenie otrzymają osoby pobierające:

  • emerytury,
  • renty,
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne,
  • rodzicielskie świadczenia uzupełniające,
  • świadczenia przedemerytalne,
  • zasiłki przedemerytalne,
  • świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Marlena Maląg o 14. emeryturze i waloryzacji

W tym roku podobnie jak w 2021 oprócz 13. emerytury wypłacona zostanie 14. emerytura - podkreśliła w poniedziałek w Polskim Radiu 24 minister Marlena Maląg. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wyjaśniła, że ustawa dotycząca szczegółów wypłaty tegorocznych "czternastek" będzie gotowa w ciągu dwóch tygodni.

Ustawa będzie podobna do ubiegłorocznej, gdzie uwzględnione zostanie kryterium dochodowe. Chodzi o to, by wesprzeć osoby w najtrudniejszej sytuacji finansowej - zaznaczyła minister. I przypomniała, że w tym roku emerytów i rencistów czeka rekordowa waloryzacja świadczeń. Wskaźnik waloryzacji ukształtuje się na poziomie 107 procent. Wyjaśniła, iż najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności oraz renta rodzinna wzrośnie z kwoty 1250,88 zł do 1338,44 zł, czyli o 87,56 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z kwoty 938,16 zł do 1003,83 zł - to o 65,67 zł więcej.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: