Michiaki Takahashi w Google Doodle. Opracował pierwszą szczepionkę przeciw ospie wietrznej

Google Doodle upamiętniło 94. rocznicę urodzin japońskiego wirusologa dr. Michiakia Takahashiego. Naukowiec opracował pierwszą szczepionkę przeciwko ospie wietrznej, która okazała się skutecznym środkiem zapobiegawczym przed chorobą.

W czwartek 17 lutego przypada 94. rocznica urodzin dr. Michiakia Takahashiego, który był japońskim wirusologiem. Google postanowił upamiętnić ten dzień, czego efektem jest najnowsza grafika Google Doodle z wizerunkiem lekarza. 

Zobacz wideo Nawet Google czasami się myli. Największe wpadki internetowego giganta [TOPtech]

Google Doodle upamiętnił dr. Michiakia Takahashiego. Kim był? 

Michiaki Takahashi urodził się 17 lutego 1928 roku w Osce w Japonii. Był wirusologiem, który najbardziej zasłynął opracowaniem pierwszej szczepionki przeciwko ospie wietrznej oraz atenuacji wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Dzięki temu możliwe było wyprodukowanie szczepionki Oka. 

Takahashi uzyskał dyplom medyczny w 1959 roku na Uniwersytecie w Osace. Tam dołączył do Instytutu Badań nad Chorobami Mikrobiologicznymi Uniwersytetu w Osace. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Góry (zdjęcie ilustracyjne) Wybierasz się w góry? Lista aplikacji, które powinieneś znać

Michiaki Takahashi opracował pierwszą szczepionkę przeciw ospie wietrznej

Impulsem do pracy nad szczepionką przeciw ospie wietrznej była choroba jego syna Takahashiego. Chłopiec dostał poważnego ataku ospy wietrznej, w związku z czym jego ojciec postanowił, że wykorzysta swoją wiedzę do walki z chorobą

W 1965 roku naukowiec zaczął hodować żywe, osłabione wirusy ospy wietrznej w tkankach ludzkich oraz zwierzęcych. Pracował w ten sposób przez pięć lat, po tym czasie był przygotowany na badania kliniczne. Pracę nad szczepionką zakończył w 1974 roku. 

Preparat został gruntownie przebadany i - jak się okazało - był niezwykle skuteczny. Etap wprowadzania szczepionki rozpoczął się w 1986 roku po zatwierdzeniu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jakiś czas później szczepionka została rozprowadzona w ponad 80 krajach. Dzięki niej każdego roku zapobiega się milionom przypadków zachorowania na ospę wietrzną. Ceniony lekarz zmarł 16 grudnia 2013 roku. 

Parada karnawałowa w Łodzi, 2020 Karnawał 2022. Do kiedy będziemy mogli się bawić? [DATA]

Więcej o: