Tłusty czwartek 2022. Kiedy wypada? Skąd wzięło się to święto?

Tłusty czwartek 2022 zbliża się wielkimi krokami. To dzień, kiedy bez wyrzutów sumienia możemy objadać się smakołykami. Ale data ulubionego dnia wszystkich łasuchów często budzi wątpliwości. Kiedy więc wypada w tym roku tłusty czwartek? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Zobacz wideo Pączki, pączuszki, pączunie - okazuj im czułość nie tylko w Tłusty Czwartek!

Tłusty czwartek nie ma jednej daty. Jego termin jest ruchomy ze względu na to, że zależy od tego, kiedy wypada wielki post. Ten natomiast zaczyna się zawsze w Środę Popielcową.

Tłusty czwartek 2022 - kiedy wypada?

Tłusty czwartek wypada zawsze w ostatni czwartek przed wielkim postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą. Zmartwychwstanie Pańskie obchodzić będziemy w tym roku w niedzielę 17 kwietnia, natomiast święto, podczas którego bezkarnie będziemy mogli objadać się pączkami i faworkami, przypadnie na 24 lutego.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W czasach pogaństwa tłustym czwartkiem świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Lubowano się wówczas w spożywaniu tłustych potraw, szczególnie mięs. W okolicy XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia słodkich pączków - ich wygląd różnił się jednak od tego znanego nam obecnie. W środku niektórych z nich znajdował się ukryty orzeszek lub migdał, a ten, komu udało się na niego trafić, miał cieszyć się dostatkiem.

Wielki post 2022 - co z tym postem?

Jak już wspomnieliśmy, tłusty czwartek jest zawsze ostatnim czwartkiem przed wielkim postem. Jest to więc jedna z ostatnich okazji, kiedy, według tradycji, dozwolone jest prawdziwe obżarstwo. Od Środy Popielcowej przez 40 dni wierni powinni bowiem poświęcić się przede wszystkim modlitwie i pokucie, przygotowując do przeżycia najważniejszych w religii chrześcijańskiej świąt - świąt wielkanocnych.

W czasie wielkiego postu wierni powinni ograniczyć się do jedzenia trzech posiłków dziennie, a także powstrzymać od jedzenia potraw mięsnych. Z tego zwyczaju zwolnione są dzieci do 18 roku życia oraz seniorzy w wieku powyżej 60 lat.

Więcej o: