Epidemia koronawirusa. Nowe zasady izolacji i kwarantanny. Sprawdź, co się zmieniło [LISTA]

Od 11 i 15 lutego obowiązują nowe zasady izolacji i kwarantanny. Dowiedz się, jakie zmiany wprowadził rząd.

9 lutego szef resortu zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nowe decyzje w sprawie walki z epidemią koronawirusa. Dotyczyły one między innymi zmian w czasie trwania izolacji i kwarantanny

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

COVID-19. Od 11 lutego obowiązuje siedmiodniowa kwarantanna wjazdowa 

Od piątku (11 lutego) wszystkie osoby odwiedzające Polskę muszą odbyć kwarantannę wjazdową, która ma trwać siedem dni bez względu na to skąd przeleciała lub przyjechała podróżująca osoba. Z kwarantanny mogą zostać zwolnione osoby, które otrzymały negatywny wynik tekstu na koronawirusa w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy, w przypadku osób niezaszczepionych przyjeżdżających z:

  • państw należących do strefy Schengen,
  • państw członkowskich Unii Europejskiej,
  • Księstwa Andory, Księstwa Monako, Republiki San Marino lub Państwa Watykańskiego,
  • Turcji.

"Osoby przyjeżdżające ze strefy UE/Schengen, które są posiadaczami Unijnego Certyfikatu COVID, są zwolnione z kwarantanny wjazdowej i nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu" - czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia. Z kolei turyści spoza UE/Schengen mają obowiązek okazać test wykonany od 24 h przed lub do 3 h po przylocie. Jeśli wynik będzie negatywny, a podróżujący będzie miał niezbędne dokumenty m.in. Unijny Certyfikat COVID, zostanie zwolniony z kwarantanny.

Protesty w AustriiFala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

Nowe zasady kwarantanny dla współdomowników

Od 15 lutego osoby, które mieszkają w jednym domu z osobą chorą na COVID-19 będą mogły przebywać na kwarantannie do końca izolacji zakażonego domownika. Dodatkowo, jeśli zakończyłeś hospitalizację lub izolację, nie zostaniesz objęty kwarantanną z powodu objęcia izolacją jednego z domowników przez 30 dni od zakończenia twojej choroby.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

"Ważne! Jeśli z powodu mieszkania z osobą zakażoną objęto Cię kwarantanną przed 15 lutego, odbywasz ją na dotychczasowych zasadach (czyli okres izolacji osoby chorej plus siedem dni)" - przypomina Ministerstwo Zdrowia. Osoby zaszczepione, które otrzymały negatywny wynik testu na koronawirusa, są zwolnione z kwarantanny. Z kolei izolacja od wtorku będzie obowiązywała przez siedem dni

Zdjęcie ilustracyjneUtrata smaku przy COVID-19 nie jest skutkiem ubocznym utraty węchu

Więcej o: