Wprowadzono stopień alarmowy ALFA-CRP w całej Polsce. Co oznacza?

Stopień alarmowy ALFA-CRP obowiązuje od wtorku 15 lutego od godziny 23:59 do 28 lutego do godziny 23:59. Co oznacza ten stopień alarmowy? Dlaczego obowiązuje w naszym kraju? Odpowiadamy.

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych występujących w Polsce. Poza ALFĄ są to: BRAVO, CHARLIE i najwyższy - DELTA. Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje premier. Co zatem oznacza wprowadzenie stopnia ALFA-CRP?

Zobacz wideo Po co Putinowi destabilizacja sytuacji na Ukrainie? Poseł Zalewski tłumaczy

Stopień ALFA-CRP obowiązuje w całej Polsce do 28 lutego. Co to jest?

"Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju. Jest to najniższy z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni" - czytamy w komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa udostępnionym na Twitterze.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej Rosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Stopień ALFA-CRP "jest sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności". Wprowadzenie go w kraju oznacza, że administracja jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Dlaczego stopień ALFA-CRP obowiązuje w Polsce? Może mieć to związek z Ukrainą

Najprawdopodobniej wprowadzenie w Polsce stopnia alarmowego ALFA-CRP ma silny związek z atakiem na strony ministerstw Ukrainy. We wtorek 15 lutego zablokowane zostały strony resortu obrony, sił zbrojnych oraz banków. Władze kraju potwierdziły, że doszło do ataku hakerów, ale zapewniają, że oszczędności mieszkańców Ukrainy są bezpieczne.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg Szef NATO: Rosja nadal koncentruje wojska w pobliżu Ukrainy

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy w Polsce wprowadzono stopień alarmowy ALFA-CRP. Do podobnego ataku na strony rządowe doszło na Ukrainie 14 stycznia, a już kilka dni później, czyli 18 stycznia, polski rząd również wprowadził stopień alarmowy ALFA-CRP.

Więcej o: