Ulga na dziecko 2022. Do odliczenia nawet 2,7 tys. zł. Kto może skorzystać?

Ulga podatkowa na dziecko w 2022 roku może wynieść do 2,7 tys. zł. Wiele osób w tym roku z niej skorzysta po raz ostatni. Komu przysługuje?

Tzw. ulga na dziecko, czyli ulga prorodzinna, to jedna z ulg przysługujących nam podczas rozliczenia podatkowego. Rozlicza się ją dopiero pod koniec roku podatkowego i uwidacznia w składnym zeznaniu rocznym - rozliczenie podatkowe w Urzędzie Skarbowym można złożyć od 15 lutego.

Zobacz wideo Córka Katarzyny Dowbor wróciła do Polski. "Sytuacja studentów w Anglii nie jest dobra"

Niektórzy skorzystają z ulgi po raz ostatni, bo aby ją uzyskać, należy wpłacać zaliczki na podatek dochodowy. Przez wzgląd na wzrost kwoty wolnej od podatku, nie robią tego zarabiający do 30 tys. rocznie. Oznacza to, że osoby, które nie przekroczą 30 tys. zł wynagrodzenie w ciągu roku, w 2023 roku nie skorzystają z ulgi, bo zwyczajnie nie będzie jej od czego odliczyć. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Ulga na dziecko 2022. Komu przysługuje?

Z ulgi mogą skorzystać rodzice, opiekunowie i rodzice zastępczy, którzy mają pod opieką nieletnich. Ponadto opiekunowie mogą odpisać na:

  • każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną;
  • każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy oraz jego dochody (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych, po ich zsumowaniu nie przekraczają 3089 zł.

Ulga na pierwsze dziecko przysługuje tylko wtedy, gdy rodzice nie zarabiają więcej niż 112 tys. zł rocznie i są w związku małżeńskim lub jedno z nich samotnie wychowuje dziecko. Jeśli jest to dziecko ze związku pozamałżeńskiego, wychowywane przez oboje rodziców, każde z nich może skorzystać z ulgi jeśli nie zarabiają powyżej 56 tys. zł.

Ulga na dziecko. Ile wynosi?

Wysokość ulgi jest uzależniona od liczby dzieci pod opieką:

  • na pierwsze dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie; rocznie 1112,04 zł.
  • na drugie dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie; rocznie 1112,04 zł.
  • na trzecie dziecko otrzymasz 166,67 zł miesięcznie; rocznie 2000,04 zł.
  • na czwarte i każde kolejne dziecko otrzymasz 225 zł miesięcznie; rocznie 2700 zł.
Więcej o: