Kwota wolna od podatku 2022. Ile będzie wynosić? Kto może na niej skorzystać?

W 2022 roku największe zmiany w systemie podatkowym wiążą się z Polskim Ładem. Ile zatem w tym roku będzie wynosić kwota wolna od podatku? Kto na niej zyska? Odpowiadamy.

Polski Ład wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku i wiąże się z licznymi zmianami dla osób pracujących, przedsiębiorców oraz emerytów. Jakie zmiany obejmą w 2022 roku Polaków?

Zobacz wideo Popyt na mieszkania, a Polski Ład? Pytamy ekspertki [Q&A Gazeta.pl]

Kwota wolna od podatku 2022 - ile wynosi?

Jak podaje portal Money.pl, w 2022 roku kwota wolna od podatku została podwyższona z 8 do aż 30 tys. złotych i obowiązuje ona dla dochodów, które osiągane są w 2022 roku. Co więcej, zwiększenie kwoty wolnej od podatku spowodowało jednoczesny wzrost kwoty zmniejszającej podatek do 5,1 tys. zł rocznie. Od 2022 rok kwota wolna nie maleje jednak wraz ze wzrostem dochodów, a podatek należy zapłacić wtedy, gdy przekroczy kwotę 30 tys. zł rocznie.

Kwota wolna od podatku w 2022 roku. Kto z niej skorzysta?

Dochód, który nie przekracza rocznie więcej niż 30 tys. złotych, nie zostanie opodatkowany, więc taki pracownik nie zapłaci podatku. Nie dotyczy to jednak każdego. Jak wyjaśnia portal, możliwość ta dotyczy jednak wyłącznie osób, które rozliczają się skalą podatkową, czyli jednym ze sposobów opodatkowania w ramach zasad ogólnych.

Przypominamy, że w skali podatkowej występują dwa progi - 17 proc. i 32 proc. W przypadku przekroczenia 1 mln zł doliczana jest także tzw. danina solidarnościowa, czyli dodatkowa stawka 4 proc.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Na uldze podatkowej 2022 najbardziej skorzystają więc pracownicy, którzy zarabiają płacę minimalną. W roku 2022 wzrosła ona o 210 złotych w stosunku do poprzedniego roku i wynosi 3,1 tys. złotych. Oznacza to, że większość uzyskanego przychodu pracownika nie zostaje opodatkowana.

Więcej o: