PIT. Ulga na internet. Do odliczenia nawet 1520 zł. Jak z niej skorzystać?

Czas wypełniania deklaracji podatkowych za 2021 rok zbliża się wielkimi krokami. Niebawem wiele osób pochyli się nad swoim rozliczeniem, dlatego warto wiedzieć, jaką ulgę można w nim uwzględnić. Jedną z najpopularniejszych jest ulga na internet. Kto może ją otrzymać i jak skorzystać?

Ulga na internet to jedna z wielu, z których możemy skorzystać w trakcie rozliczenia z fiskusem. Aby móc jednak odliczyć od podatku koszty korzystania z sieci, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jakich? Odpowiadamy. 

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

PIT. Ulga na internet 2022. Kto może skorzystać? 

Ulga na internet przysługuje każdej osobie, która rozlicza się przy pomocy formularzy PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37. Aby z niej skorzystać, wystarczy udokumentować poniesione wydatki na internet w 2021 roku. W rachunkach należy zawrzeć takie dane jak: 

  • odbiorca usługi (kupujący),
  • sprzedawca usługi (dane identyfikujące),
  • rodzaj usługi,
  • kwota do zapłaty.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Z ulgi na internet można skorzystać także, gdy korzystamy z internetu w telefonie komórkowym lub w przypadku gdy internet stanowi część pakietu np. z telewizją. W tym przypadku warto jednak pamiętać, że na rachunku musi być wyszczególniona kwota rachunku wyłącznie za internet. Zastanawiasz się, co jeszcze można odliczyć od podatku? Informacje na ten temat znajdziesz w tekście poniżej: 

PIT. Ulga na internet 2022. Jak z niej skorzystać? Ile wynosi? 

Korzystanie z internetu to dla wielu osób codzienność, szczególnie w czasie, gdy wielu z nas pracuje zdalnie, dlatego odliczenie jego kosztów od podatku to bardzo korzystna opcja. Z tytułu użytkowania internetu podatnik może odliczyć od dochodu maksymalnie 760 zł rocznie. W przypadku małżeństw kwota podwaja się i wynosi do 1 520 zł.

Ulgę na internet mogą odliczyć osoby, które rozliczają się przy pomocy formularzy: 

  • PIT-28 - dla osób, które rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36 - dla podatn]ików, którzy korzystają ze skali podatkowej (pod warunkiem, że opłaty za internet nie zostały uwzględnione w poniesionych kosztach),
  • PIT-37 - dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Pamiętajmy, że z ulgi na internet można skorzystać tylko dwa razy w ciągu następujących po sobie lat podatkowych. Jeśli już kiedyś skorzystaliśmy więc z tej opcji, nie możemy zrobić tego ponownie. W celu odliczenia kwoty za internet należy wypełnić formularz PIT/0.

Więcej o: