Ustawa o zakazie handlu weszła w życie 1 marca 2018 roku, przez co klienci mogą zrobić zakupy jedynie w wybrane niedziele. Początkowo niehandlowa była jedna niedziela w miesiącu, ale z czasem przepisy zaostrzono. Obecnie na cały rok zaplanowanych jest siedem niedziel handlowych.
Wielu przedsiębiorców korzystało z luk prawnych i działało w niedziele m.in. jako placówka pocztowa, dlatego, aby wyeliminować nieprawidłowe stosowanie wyjątków, Sejm 17 września uszczelnił zasady. Nowelizację 19 października podpisał prezydent Andrzej Duda. Od 1 lutego mogą działać tylko te sklepy, których przychody ze świadczenia usług pocztowych przekroczą 40 proc. dochodów danej placówki. Każda z placówek będzie musiała prowadzić osobną ewidencję sprzedaży.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, niedziele handlowe wypadają siedem razy w roku. Niestety 13 lutego nie jest jedną z nich, co oznacza, że sklepy będą zamknięte. Warto pamiętać jednak, że niektóre sklepy są wyłączone z zakazu handlu w niedziele. Otwarte mogą być m.in. sklepy prowadzone przez właściciela i jego rodzinę, sklepy przy stacjach benzynowych, kwiaciarnie, restauracje, kawiarnie, kioski czy apteki.
Przedstawiamy harmonogram na 2022 rok:
Warto również przypomnieć, że dyskonty i duże sklepy zamknięte są także w dni ustawowo wolne od pracy, czyli: