Dopłaty do ogrzewania 2022. Można dostać nawet 21 tys. zł. Kto skorzysta z dofinansowania?

W ramach nowego programu "Moje Ciepło" obywatele mogą ubiegać się o dopłaty do ogrzewania. Kto skorzysta z rządowego dofinansowania? Odpowiadamy.

Dopłaty do ogrzewania 2022 obowiązują w ramach programu "Moje Ciepło". Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada finansowe wsparcie dla powszechnego zastosowania ekologicznych pomp ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych, budynkach wielorodzinnych oraz ciepłownictwie. "Dofinansowanie będzie dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej" - czytamy na gov.pl

Zobacz wideo Szczepański: Wszystko, co dzieje się na Antarktydzie powinno nas żywo interesować

Dopłaty do ogrzewania. Dofinansowanie to nawet 21 tys. zł

Nabór wniosków na dofinansowanie ruszy na przełomie I i II kwartału 2022 roku. Dofinansowanie ma obowiązywać na pompy zainstalowane od 1 stycznia 2021 roku najpóźniej do końca 2026 roku. 

Budżet na dofinansowania wynosi 600 mln zł. Kwota będzie uzależniona od tego, czy zdecydujemy się na zainstalowanie pompy powietrznej, czy gruntowej. W pierwszym przypadku świadczeniobiorca otrzyma 7 tys. zł, natomiast w drugim nawet do 21 tys. zł.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zdjęcie ilustracyjnePulsoksymetr - jak działa? Jak odczytać wyniki pomiaru? [NORMY]

Dopłaty do ogrzewania 2022. Kto skorzysta z dofinansowania?

Pompy ciepła to dość drogie, ale jednocześnie ekologiczne rozwiązanie. Zakup oraz montaż kosztuje od 30 do nawet 50 tys. złotych. Otrzymanie dofinansowania nie jest jednak łatwe. 

Beneficjentami dopłaty będą mogły być osoby fizyczne, czyli właściciele domów jednorodzinnych, ale - co ważne - tylko nowych. "Przez nowy budynek mieszkalny w programie „Moje Ciepło" rozumie się taki, w przypadku którego (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW) nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu" - czytamy na stronie rządowej. 

Zdjęcie ilustracyjneWielkanoc 2022. Kiedy wypadają święta wielkanocne? W tym roku dość późno

Najważniejszą kwestię przy decyzji o przyznaniu dopłaty stanowią parametry domu świadczące o jego energooszczędności. W tym przypadku mowa o współczynniku Ep, czyli rocznym zapotrzebowaniu budynku na nieodnawialną energię pierwotną, który nie może być wyższy niż 63 kWh/mkw. na rok, a w latach kolejnych do 55 kWh/mkw. na rok. Co to oznacza? Jak wskazuje portal businessinsider.pl, środki trafią jedynie do właścicieli budynków wysoce energooszczędnych, którzy dodatkowo wykorzystują energię odnawialną. 

Więcej o: