Pierwszy dzień wiosny. Kiedy zaczyna się wiosna kalendarzowa, a kiedy astronomiczna?

Pierwszy dzień wiosny już naprawdę niedługo. Kiedy zacznie się wiosna kalendarzowa, a kiedy astronomiczna? Dlaczego daty ich przyjścia często się różnią? Przypominamy.

"Kiedy zaczyna się wiosna?" - to pytanie, które w lutym często zadają sobie osoby zmęczone zimową szarówką i widokiem śniegu. Wiosną ożywa przyroda, a dni są już znacznie dłuższe, co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i dodaje energii. Nie dziwi zatem, że wielu czeka na tę piękną porę roku z utęsknieniem.

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Kiedy zaczyna się wiosna? [DATY]

Początek kalendarzowej wiosny przypada zawsze w tym samym terminie - 21 marca. Tym razem będzie to poniedziałek. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny wyznacza natomiast równonoc wiosenna, zwana także równonocą marcową. W dniu, w którym następuje, dzień i noc trwają równo po 12 godzin.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Walentynki 2022. Walentynkowe czekoladki dla niej i dla niego. Jakie słodkości wybrać na prezent? - zdjęcie ilustracyjne Walentynki 2022. Pomysły na prezenty dla kobiet i mężczyzn [LISTA]

Na naszej, północnej półkuli, równonoc wiosenna pojawia się, gdy Słońce przechodzi przez punkt Barana. Od tego momentu Słońce przez pół roku będzie oświetlać ją mocniej, niż półkulę południową. Promienie będą padały prostopadle na równik, a równocześnie będą styczne do powierzchni Ziemi przy biegunach. Data równonocy wiosennej nie jest stała - przychodzi w okolicach 20-21 marca. W 2022 roku początek astronomicznej wiosny wypada w niedzielę 20 marca, dokładnie o godzinie 16:33.

Astronomiczna wiosna potrwa do przesilenia letniego 21 czerwca. Tego samego dnia zacznie się kalendarzowe lato.

Zdjęcie ilustracyjne Wielkanoc 2022. Kiedy wypadają święta wielkanocne? W tym roku dość późno

21 marca. Zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny

Najpopularniejszym zwyczajem z okazki pierwszego dnia wiosny, wywodzącym się z tradycji pogan, jest topienie Marzanny. To słomiana kukła symbolizująca zimę. Topienie jej miało oficjalnie zakończyć zimę i zapewnić dobre plony. Pierwszego dnia wiosny świętują także uczniowie, którzy chętnie pozwalają sobie nie przyjść do szkoły, bo obchodzą Dzień Wagarowicza

Pączki. Tłusty czwartek 2022. Tłusty czwartek. Kiedy wypada święto? Prosty przepis na pączki

Więcej o: