Pulsoksymetr - jak działa to urządzenie? Jak odczytać wyniki pomiaru? [NORMY]

Pulsoksymetr to niezwykle przydatny sprzęt - szczególnie w czasie pandemii koronawirusa. Pozwala on na monitorowanie stanu chorej osoby i wezwaniu pomocy, kiedy naprawdę tego potrzebuje. Jak posługiwać się pulsoksymetrem? Jak odczytać wyniki pomiaru? Jakie są normy?

Jak posługiwać się pulsoksymetrem, aby uzyskać wiarygodny wynik pomiaru? Jakie są normy? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Pulsoksymetr - co to takiego? Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr służy do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli saturacji. Mierzy również  puls, więc jest niezwykle przydatny przy monitorowaniu stanu zdrowia chorego. Pulsoksymetr najczęściej stosowany jest w przypadku osób z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, nadciśnieniem czy cukrzycą, a w ostatnich czasach - w przypadku zachorowania na COVID-19. Pozwala on na szybkie wykrycie np. niedotlenienia organizmu. Wykonywanie pomiarów pulsoksymetrem zaleca się szczególnie tym osobom, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo lub lekko.

Protesty w Austrii Fala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

Pulsoksymetr wykorzystuje metodę pulsoksymetrii. Emituje światła o różnej długości fali: 660 nm (światło czerwone) i 940 nm (światło podczerwone). Zawarta w czerwonych krwinkach hemoglobina pochłania fale czerwone oraz podczerwone w różnym stopniu. Jest to zależne od tego, czy tlen transportuje (oksyhemoglobina), czy też jest go pozbawiona (hemoglobina zredukowana).

Jak prawidłowo używać pulsoksymetra? [NORMY]

Aby wynik pomiaru pulsoksymetrem był dokładny, należy pozostać bez ruchu. Kobiety powinny również zdjąć sztuczne paznokcie bądź zmyć lakier, jeśli są pomalowane. Ręce podczas badania tym urządzeniem powinny być całkowicie suche.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Gdzie można umieścić pulsoksymetr?

  • palcach ręki lub stopy,
  • małżowinie usznej,
  • skrzydełku nosa,
  • u noworodków - na stopie lub nadgarstku.

Wyniki badania pulsoksymetrem odczytywane są w procentach. Prawidłowy pomiar waha się pomiędzy 95 a 98 proc. U osób palących będzie to przedział od 92 do 95 proc. U noworodków prawidłowy przedział to od 91 do 96 proc.

W przypadku, gdy saturacja spada poniżej 90 proc., możliwe, że zmagamy się z niewydolnością oddechową, więc należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Wirus RSV. Zdjęcie ilustracyjne MZ podaje, ilu zaszczepionych zachorowało i zmarło na COVID-19

Więcej o: