Jak posługiwać się pulsoksymetrem, aby uzyskać wiarygodny wynik pomiaru? Jakie są normy? Odpowiadamy.
Pulsoksymetr służy do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli saturacji. Mierzy również puls, więc jest niezwykle przydatny przy monitorowaniu stanu zdrowia chorego. Pulsoksymetr najczęściej stosowany jest w przypadku osób z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, nadciśnieniem czy cukrzycą, a w ostatnich czasach - w przypadku zachorowania na COVID-19. Pozwala on na szybkie wykrycie np. niedotlenienia organizmu. Wykonywanie pomiarów pulsoksymetrem zaleca się szczególnie tym osobom, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo lub lekko.
Pulsoksymetr wykorzystuje metodę pulsoksymetrii. Emituje światła o różnej długości fali: 660 nm (światło czerwone) i 940 nm (światło podczerwone). Zawarta w czerwonych krwinkach hemoglobina pochłania fale czerwone oraz podczerwone w różnym stopniu. Jest to zależne od tego, czy tlen transportuje (oksyhemoglobina), czy też jest go pozbawiona (hemoglobina zredukowana).
Aby wynik pomiaru pulsoksymetrem był dokładny, należy pozostać bez ruchu. Kobiety powinny również zdjąć sztuczne paznokcie bądź zmyć lakier, jeśli są pomalowane. Ręce podczas badania tym urządzeniem powinny być całkowicie suche.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Gdzie można umieścić pulsoksymetr?
Wyniki badania pulsoksymetrem odczytywane są w procentach. Prawidłowy pomiar waha się pomiędzy 95 a 98 proc. U osób palących będzie to przedział od 92 do 95 proc. U noworodków prawidłowy przedział to od 91 do 96 proc.
W przypadku, gdy saturacja spada poniżej 90 proc., możliwe, że zmagamy się z niewydolnością oddechową, więc należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.