Kwarantanna i izolacja - jakie zmiany od 15 lutego? Kto ma 7, a kto 5 dni kwarantanny?

Od 15 lutego wprowadzone zostają nowe zasady dotyczące odbywania kwarantanny i izolacji. Co dokładnie się zmieni od połowy miesiąca?

W czwartek 10 lutego w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące izolacji i kwarantanny. Od tego dnia resort rozpoczął wysyłkę 76 tysięcy SMS-ów, które zwalniają z kwarantanny osoby skierowane na nią z powodu kontaktu z osobą zakażoną. Od piątku 11 lutego właśnie ten rodzaj kwarantanny - po kontakcie z osobą zakażoną - zostaje zniesiony. Tego rodzaju obostrzenie najczęściej nakładane była na uczniów i nauczycieli szkół oraz na pracowników.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Zmiany w kwarantannie i izolacji od 15 lutego

Izolacja jest nakładana na osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2. Z kolei kwarantanna dotyczy np. współdomowników, którzy mają stały kontakt z osobą zakażoną. Jakie zmiany w kwarantannie i izolacji czekają nas od wtorku 15 lutego?

  • Izolacja dla osób zakażonych koronawirusem będzie wynosiła siedem, a nie dziesięć dni.
  • Kwarantanna dla współdomowników również będzie wynosiła siedem dni. Ponadto zostanie ona nałożona tylko w czasie izolacji członka rodziny. Wcześniej bowiem miała miejsce sytuacja, gdy współdomownicy zostawali objęci kwarantanną dłużej, niż trwała izolacja osoby chorej na COVID-19. Dla zaszczepionych domowników kwarantanna może być skrócona po wykonaniu i otrzymaniu negatywnego testu na COVID-19. Ta zasada nie obowiązuje osób niezaszczepionych, u których nawet negatywny test nie doprowadzi do skrócenia kwarantanny.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Testy na koronawiursa - zdjęcie lustracyjneCOVID-19 w Polsce. Jak i gdzie sprawdzić do kiedy mam kwarantannę?

Utrzymana zostaje zasada, zgodnie z którą lekarze, pielęgniarki i policjanci mogą skrócić kwarantannę do pięciu dni po wykonaniu testu. W niektórych przypadkach osoby takie nie muszą mieć kwarantanny w ogóle, o ile będą robiły testy przed pracą - codziennie przez pięć dni.

Wcześniej, od piątku 11 lutego, zniesiona zostaje kwarantanna przyjazdowa. Od tej pory przyjeżdżających z krajów spoza Schengen obowiązuje kwarantanna, która wyniesie siedem dni (a nie 10 czy 14 dni, jak to miało miejsce przy poprzednich zapisach).

Od 11 lutego zlikwidowana zostaje też kwarantanna z kontaktu.

Nowe zasady dotyczące kwarantanny i izolacji [HARMONOGRAM]Nowe zasady dotyczące kwarantanny i izolacji [HARMONOGRAM]

Więcej o: