Wielkanoc 2022. Kiedy wypadają święta wielkanocne? W tym roku dość późno

Wielkanoc w 2022 roku wypada dość późno. W zeszłym roku święta wielkanocne obchodziliśmy 4 kwietnia. Kiedy więc obchodzimy Wielkanoc w 2022 roku? Odpowiadamy.

Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan. Ustanowiono je na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Co ciekawe, w przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, Wielkanoc jest świętem ruchomym uzależnionym od faz księżyca.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielkanoc 2022. Kiedy obchodzimy Święta Wielkanocne?

W IV w. n.e. podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca wypadającej po nadejściu wiosny. Wynika z tego, że święto Zmartwychwstania Pańskiego może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. W 2022 roku Wielkanoc będziemy obchodzić w drugiej połowie kwietnia, a dokładniej 17 i 18 kwietnia.

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Wielkanoc 2021. Jakie pokarmy włożyć do koszyczka?

Idąc do kościoła w Wielką Sobotę, zabieramy ze sobą święconkę. Co włożyć do koszyczka? Przede wszystkim muszą  to być chleb, jajka i sól.

Telewizor (zdjęcie ilustracyjne)Dopłata do dekodera telewizyjnego. 100-złotowe bony "już na początku marca"

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Chleb jest symbolem Ciała Chrystusa, będącego symbolem życia dla chrześcijan. Jajko symbolizuje z kolei narodziny i zmartwychwstanie, natomiast sól - oczyszczenie, prostotę i prawdę. Do koszyczka można również włożyć inne pokarmy:

  • baranek - symbol wiosny, ale też niewinności, czystości i posłuszeństwa
  • wędliny - symbolizuje zdrowie, dostatek materialny i płodność
  • sery - symbol przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody i zwierzętami
  • masło - symbol dobrobytu
  • ocet - symbol łez wyrażający ciężki los synów Abrahama w Egipcie
  • chrzan - symbol pokonania goryczy męki Zbawiciela
Więcej o: