Wybierasz się w góry? Lista aplikacji, które powinieneś znać

Wybierasz się w góry? Jeśli tak, na pierwszym miejscu powinieneś postawić bezpieczeństwo - porządne przygotowanie powinno być podstawą każdego wyjazdu. Z pomocą przychodzą aplikacje, które przydadzą się zarówno na szlaku, jak i na etapie planowania. Przedstawiamy ich listę.

Zaplanowanie i zorganizowanie wycieczki w góry jest nie lada wyczynem i wymaga sporo czasu. Skompletowanie sprzętu, odpowiedniego ubioru i narzędzi może być absorbujące. Na szczęście z pomocą przychodzi technika. Przedstawiamy wybrane aplikacje, które ułatwią nam podróż. 

Zobacz wideo Wyciekły numery telefonu influencerów. Sylwester Wardęga ostrzega przed oszustami

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Aplikacja w góry. Monitor Burz

Pogoda w górach potrafi być zmienna, a nagła burza może zaatakować znienacka, dlatego warto się dobrze przygotować. Aplikacja, która pomoże uniknąć nam wyładowań na trasie to Monitor Burz. Dzięki konkretnym informacjom użytkownik szybko zorientuje się, jaka jest aura. 

Co oferuje aplikacja?

  1. Bezpośredni dostęp do danych już po jednym kliknięciu
  2. Szeroki wybór map pogodowych oraz źródeł satelitarnych. 
  3. Pozwala konkretnie zorientować się w aktualnej sytuacji pogodowej.
  4. Monitor Burz jest dostępny na platformy mobilne Android oraz Windows Phone, zapewniając wszystkie dostępne funkcje.
  5. Zapewnia łatwy kontakt z autorem. Użytkownicy biorą bezpośredni udział w rozwoju aplikacji.

Traseo. Aplikacja w góry z mapami offline

Traseo to aplikacja, dzięki której użytkownik zaplanuje trasę. Narzędzie gromadzi wiele propozycji wycieczek pieszych czy rowerowych z każdego regionu Polski - pomysłów przygotowanych przez innych użytkowników. Istnieje możliwość zakupu map offline za ok. 12 zł.  Zatem brak internetu nie będzie problemem. "Współpracujemy z wieloma wydawnictwami kartograficznymi, dzięki którym w aplikacji Traseo dostępne są profesjonalne podkłady mapowe. Lista map stale się powiększa" - czytamy na stronie.

Amerykańskie F-15 w polskiej bazie w 2021 rokuMyśliwce do Polski, bombowce strategiczne do Wielkiej Brytanii

Polskie Góry. Aplikacja, która powie, na co patrzysz

Nie wiesz, co widzisz? Aplikacja Polskie Góry to narzędzie, które pomoże ustalić użytkownikom, na co w danym momencie patrzą. Dzięki wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości, rozpoznawania obrazu i sztucznej inteligencji jest w stanie opisać poszczególne szczyty na horyzoncie. Wystarczy użyć aparatu w telefonie, a na ekranie pojawi się informacja o danym szczycie z dołączonym jego opisem.

Polskie Góry - 7 korzyści, które przedstawia producent:

  • zobaczysz na swoim telefonie nazwy szczytów, wysokości oraz odległości do nich,
  • opis gór będzie się automatycznie przesuwał w miarę obracania telefonu,
  • zrobisz i udostępnisz zdjęcia panoram górskich z opisami,
  • obejrzysz narysowaną panoramę górską z danego miejsca w zadanym kierunku,
  • sprawdzisz swoje położenie na mapach z zaznaczonymi szczytami,
  • przeczytasz informacje na temat polskich gór i skorzystasz z interaktywnej mapy pasm,
  • będziesz kolekcjonować zdobyte przez siebie szczyty.

Aplikacja, którą musisz mieć. Ratunek

Jedną z najważniejszych aplikacji jest Ratunek - jedyny program rekomendowany przez ratowników GOPR czy TOPR, WOPR i MOPR. W aplikacji zgłosisz wypadek czy inną sytuację awaryjną i zostaniesz automatycznie połączony z numerem ratunkowym. Co dzięki niej zyskują funkcjonariusze? Jak podaje Grupa Podhalańska GOPR, szybko poznają lokalizacje osoby wzywającej pomoc, po wezwaniu mogą też sprawdzić czy i jak poszkodowany się przemieszcza, widzą informacje o stanie baterii w telefonie osoby wzywającej, możliwość zadzwonienia lub wysłania SMS-a do poszkodowanego, dostęp do danych o stanie zdrowia poszkodowanego, zawartych w Książeczce Medycznej. 

Krokusy na Polanie Chochołowskiej. (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda długoterminowa IMGW. Jaka będzie wiosna i początek lata?

Więcej o: