Dopłata do dekodera telewizyjnego. 100-złotowe bony będzie można pobierać na początku marca

Dopłata do dekodera telewizyjnego. Rząd dofinansuje wymianę sprzętu do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. - Myślimy, że już na początku marca będzie można pobierać bony, robić te zakupy - przekazał Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa i minister w kancelarii premiera odpowiadający za cyfryzację. Komu przysługuje i jak złożyć wniosek? Odpowiadamy.

Sejm uchwalił we wtorek 8 lutego ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej tv cyfrowej - podaje gov.pl. Rząd dofinansuje zakup dekoderów zgodnych z nowym standardem unijnym, który zostanie wprowadzony w tym roku.

Zobacz wideo "Ślub od pierwszego wejrzenia". Wydawało się, że te pary przetrwają

Dopłata do dekodera telewizyjnego. Bony o wartości 100 zł już na początku marca

Ten, kto złoży wniosek, otrzyma bon o wartości 100 zł, który będzie można zrealizować w dowolnym sklepie zgłoszonym do programu. - Myślimy, że już na początku marca będzie można pobierać bony, robić te zakupy - przekazał w środę 9 stycznia pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa i minister w kancelarii premiera odpowiadający za cyfryzację Janusz Cieszyński.

Jak podają Wirtualne Media, osoby, które korzystają z naziemnej telewizji, powinny sprawdzić, czy ich telewizor lub tuner pozwala na odbiór DVB-T2/HEVC. Jeśli nie, to jest konieczność wymiany telewizora lub nowego tunera. Jego koszt nie przekracza zwykle 100 zł. - Na jedno gospodarstwo domowe będzie przypadać jeden bon. Jeśli ktoś ma więcej niż jeden telewizor, to zapewne stać go na zakup dekodera - stwierdził Cieszyński.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Starachowice. Ogromny pożar hali produkcyjnej.Starachowice. Ogromny pożar hali produkcyjnej. Z ogniem walczyło 29 zastępów

Etapy wdrożenie nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Wkrótce nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, która wynika z konieczności przeznaczenia obecnie wykorzystywanych przez telewizję naziemną częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby rozwoju szybkiego internetu w całej Europie.

W Polsce wdrożenie nowego standardu odbędzie się etapowo:  

  • etap 1: od 28 marca 2022 r. - województwa dolnośląskie i lubuskie.
  • etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
  • etap 3: od 23 maja 2022 r. - województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
  • etap 4: od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Dopłata do dekodera telewizyjnego. Jak złożyć wniosek?

Ubiegać się o świadczenie można na kilka sposobów, poprzez: elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek, możliwości wnioskowania przez pełnomocnika - członka rodziny lub domownika. "Po złożeniu wniosku - uprawniona osoba otrzyma dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Będzie go mogła zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie" - czytamy na stronie rządowej. 

Borys Budka i Paweł KukizKomisja ds. Pegasusa. Jest porozumienie opozycji z Pawłem Kukizem

Więcej o: