Zmiana czasu na letni 2022. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego? [DATA]

Od kilku tygodni dzień staje się coraz dłuższy, to oznacza, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Wiele osób zaczyna się zastanawiać, kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni. Wyjaśniamy!

Od lat trwa dyskusja na temat tego, czy warto zmieniać czas z letniego na zimowy, a następnie z zimowego na letni. Temat ten pojawił się także w Parlamencie Europejskim, jednak pandemia koronawirusa wstrzymała rozmowy w tej sprawie. 

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki? 

Choć dopiero mamy luty to wiele osób, już zastanawia się kiedy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. W 2022 roku zegarki będziemy przestawiać 27 marca o godzinie 2.00, przesuniemy wówczas wskazówki zegara o godzinę do przodu (na godzinę 3.00). 27 mara będzie szczególny trudnym dniem dla osób, które lubią leniuchować i spać dłużej w weekendy. Z drugiej strony osoby, które od dawna wyczekują coraz dłuższych dni z pewnością będą zadowolone widząc słońce o godzinie dłużej. 

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie Lublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Kiedy początek astronomicznej i kalendarzowej wiosny?

Zanim przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni powitamy wiosnę. W tym roku astronomiczna wiosna wypada 20 marca, tego dnia o godzinie 16.33 Słońce przejdzie przez punkt Barana - punkt równonocy wiosennej. Oznacza to, że zima w 2021/2022 roku będzie trwać 88 dni 23 godziny i 34 minuty. Z kolei pierwszy dzień kalendarzowej wiosny rozpoczyna się dzień później - 21 marca. Kalendarzowa wiosna potrwa trzy miesiące - do 21 czerwca. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Silnym trendem w miejskich krajobrazach jest nawiązanie do natury. "Kiedy trzy lata temu zaprojektowaliśmy wieże kwiatowe, były komentarze, że to dzieło 'szalonej kwiaciary'"

Historia zmiany czasu w Polsce

Polacy zmienią czas z letniego na zimowy oraz z zimowego na letni od 1977 roku, jednak w 2017 roku Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym miała zostać zniesiona zmiana czasu. Jednak, aby zmieść zmianę czasu w Polsce, niezbędna jest dyrektywa Unii Europejskiej w tej sprawie, której jeszcze nie ma. Dlatego na razie Polacy nadal zmieniają czas. 

Więcej o: