Dojazdy do pracy. Za benzynę i bilety odliczysz nawet 300 zł miesięcznie

Rozliczenia podatkowe z Urzędem Skarbowym zbliża się wielkimi krokami. Nie wszyscy pracownicy dojeżdżający do pracy wiedzą, że mogą odliczyć wydatki poniesione na bilety czy paliwo. Od dochodu odliczyć można nawet 300 zł miesięcznie. Jak to zrobić?

W rocznym rozliczeniu PIT podatnicy mają możliwość wykazania zarówno przychodów, jak i kosztów ich uzyskania, czyli m.in. opłat za przejazdy transportem publicznym. Jak to zrobić? Jakie warunki trzeba spełnić? 

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Dojazdy do pracy. W grę wchodzi nawet 300 zł miesięcznie 

"Zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami (art. 22 ust. 2 ustawy PIT) pracownik, który mieszka w miejscowości, w której znajduje się zakład pracy, ma prawo do pomniejszenia przychodów uzyskanych z pracy o 250 zł miesięcznie, czyli maksymalnie 3000 zł za cały rok podatkowy. Natomiast pracownik dojeżdżający z innej miejscowości korzysta z prawa do odliczenia kosztów w wysokości 300 zł miesięcznie (nie więcej niż 3600 zł za rok podatkowy)" - podaje portal podatki.gov.pl.

Przypomnijmy, aby rozliczyć koszty, pracownik nie musi udokumentować poniesionych wydatków, takich jak np. częstotliwości dojazdów do pracy, wymiaru czasu pracy, odległości pomiędzy zakładem a miejscem zamieszkania czy kwot związanych kosztami poniesionymi np. na paliwo

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dojazdy do pracy. Jak odliczyć ich koszt?

Jakie warunki należy więc spełnić? Podatnicy, którzy chcieliby odliczyć koszty poniesione na dojazdy do pracy, muszą być zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Nie mogą oni pobierać dodatku za rozłąkę oraz muszą złożyć do pracodawcy oświadczenie na cele stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.

Istnieje jednak jeszcze jeden ważny aspekt. Mowa o osobach, które poniosły wyższe wydatki na dojazd niż te, które określono w ustawie (250 lub 300 zł). Co dzieje się w takim przypadku? W rozliczeniu rocznym podatnik może wówczas uwzględnić faktycznie poniesione wydatki zamiast kosztów kwotowych. Należy je jednak udokumentować imiennymi biletami okresowymi. Prawo nie przewiduje możliwości odliczenia kosztów powyżej limitów w przypadku wydatków na paliwo.

Więcej o: