Emerytury stażowe - najnowsze wiadomości. Kiedy świadczenie wejdzie w życie?

Kiedy emerytury stażowe wejdą w życie? Co z podpisem prezydenta? Co zakłada projekt świadczenia? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury stażowe miałyby być wypłacane osobom, które przepracują określony staż pracy. Aktualnie w Sejmie znajdują się dwa projekty zmian prawnych, a każdy z nich zakłada inny czas pracy konieczny do przepracowania, by móc otrzymać świadczenie. Kiedy jednak świadczenie może zacząć obowiązywać?

Emerytury stażowe - od kiedy wejdą w życie?

Andrzej Duda obiecywał wprowadzenie emerytur stażowych przy okazji obu swoich kampanii prezydenckich. W maju 2021 roku zapowiedział, że liczy na ich wprowadzenie do końca swojej kadencji, czyli do 2025 roku. W czerwcu "Solidarność" złożyła w Sejmie wniosek pod inicjatywą obywatelską "Emerytura za staż".

Według założeń "Solidarności" wystarczyłoby 35 lat w przypadku kobiet lub 40 w przypadku mężczyzn, by móc otrzymać emeryturę stażową. Oczywiście konieczne byłoby także zgromadzenie odpowiedniego kapitału, który umożliwiłby wypłatę co najmniej minimalnej emerytury - wysokość świadczenia nie mogłaby być więc niższa niż najniższa emerytura w danym roku. Dodatkowo prawo do świadczenia byłoby zawieszane w przypadku osiągnięcia 130 proc. przychodu przeciętnego wynagrodzenia,

Więcej na temat świadczeń przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ministerka Marlena MalągIm więcej dzieci, tym wyższa emerytura? PiS ma taki pomysł. Maląg: To ciekawe

Najnowsze informacje ws. emerytur stażowych

Projekt prezydenta zakłada natomiast nieco dłuższy czas konieczny do przepracowania, by móc otrzymać świadczenie. Jest to kolejno 39 i 44 lata dla kobiet i mężczyzn. W tym przypadku również konieczne byłoby jednak uzyskanie kapitału pozwalającego na wypłatę przynajmniej najniższej emerytury. W ten sposób każdy będzie mógł zdecydować, czy chce dalej pracować, czy zakończyć swoją aktywność zawodową i otrzymać emeryturę.

Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy prezydent podpisze się pod projektem. Nie wiadomo także, który z nich będzie miał szansę być wcielonym w życie.

emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Waloryzacja emerytur 2022 brutto-netto. Nowe wyliczenia

Więcej o: