Czym jest pulsoksymetr? To elektroniczne urządzenie, które służy do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli saturacji. Mierzy ono także puls. Po co używamy pulsoksymetra? Jest on bardzo przydatnym narzędziem przy monitorowaniu stanu zdrowia chorego. Najczęściej stosuje się go w przypadku osób z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, nadciśnieniem czy cukrzycą, a w ostatnich czasach - w przypadku zachorowania na COVID-19. Dzięki pulsoksymetrowi mamy możliwość wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, jak np. niedotlenienie organizmu. Urządzenie szczególnie przydaje się w przypadku osób przechodzących zakażenie lekko lub bezobjawowo.
Pulsoksymetr wykorzystuje metodę pulsoksymetrii. Emituje światła o różnej długości fali: 660 nm (światło czerwone) i 940 nm (światło podczerwone). Zawarta w czerwonych krwinkach hemoglobina pochłania fale czerwone oraz podczerwone w różnym stopniu. Jest to zależne od tego, czy tlen transportuje (oksyhemoglobina), czy też jest go pozbawiona (hemoglobina zredukowana).
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak prawidłowo użyć pulsoksymetra? Po pierwsze - należy pozostać bez ruchu. W przeciwnym razie odczyt może zostać zakłócony. Działanie zakłócić może też lakier na paznokciu czy tipsy, a ręce powinny być zupełnie suche. Urządzenie należy umieścić na:
Wynik badania pulsoksymetrem odczytujemy w procentach. Prawidłowy wskaźnik mieści się pomiędzy 95 a 98 proc. W przypadku osób palących wynik może wahać się natomiast pomiędzy 92 a 95 proc. U noworodków prawidłowy pomiar to od 91 do 96 proc. Jeśli saturacja spada poniżej 90 proc., jest to znak, że nasz organizm może zmagać się z niewydolnością oddechową, w związku z czym należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.