500 plus na nowych zasadach. Gdzie i jak złożyć wniosek o świadczenie?

Od 2022 r. obsługą programu "Rodzina 500 plus" zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie na dziecko można przesyłać już tylko drogą elektroniczną. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

1 lutego ruszył nabór wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca br. do 31 maja 2023 r. Rodzice, by zachować ciągłość wypłaty świadczenia, powinni złożyć nowy wniosek do końca kwietnia. Co ważne, przy składaniu wniosku należy pamiętać, na jaki okres on obowiązuje. Jeśli poprzedni wniosek jest "przedłużany", należy zaznaczyć nowy okres rozliczeniowy - od 1 czerwca 2022 roku. W przypadku błędnego zaznaczenia (niektórzy rodzice wybierają błędnie okres od 1 maja) wniosek nie zostanie przyjęty. "Chodzi o to, że jeśli składamy nowy wniosek o 500 plus, który jest "przedłużeniem" poprzedniego, to i tak do 31 maja 2022 roku pieniądze wypłaci nam gmina" - zauważa portal mamadu.pl

Z kolei osoby ubiegające się o świadczenie na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 r., mogą od razu złożyć dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe - zarówno na ten trwający do 31 maja 2022 r., jak i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Więcej wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ministerka Marlena MalągIm więcej dzieci, tym wyższa emerytura? PiS ma taki pomysł. Maląg: To ciekawe

Jak złożyć wniosek o 500 plus? Są trzy możliwości

Od tego roku dokumenty można przesyłać wyłącznie drogą elektroniczną - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia. Jak to zrobić?

  • PUE ZUS - trzeba zalogować się do swojego konta w portalu, następnie przejść do zakładki Ubezpieczony lub Świadczeniobiorca", wybrać z bocznego menu "Rodzina 500+ - Wniosek i informacje", a później "Utwórz nowy wniosek".
  • Emp@tia - na stronie trzeba uruchomić moduł eWnioski, zalogować się z użyciem Podpisu Kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego, wybrać zakładkę "Świadczenie Wychowawcze Rodzina 500+", następnie podać dane swoje i dziecka. Po przejrzeniu ich wystarczy już tylko zatwierdzić i wysłać wniosek.
  • Bankowość elektroniczna - szczegółowe instrukcje znajdziemy na stronie poszczególnych banków.

Decyzję o przyznaniu świadczenia - bez względu na to, jaką drogą przesłano wniosek - rodzic dostanie na skrzynkę odbiorczą profilu PUE ZUS.

Zdjęcie ilustracyjneRozliczenie PIT 2022. Co można odliczyć od podatku za 2021 rok? [LISTA]

Wniosek o 500 plus. Co, jeśli nie mamy dostępu do internetu?

Osoby, które nie mają internetu lub mają do niego utrudniony dostęp, nie muszą się martwić. Elektroniczny wniosek o 500 plus można wypełnić w wybranych placówkach Poczty Polskiej.

Ważne: Od 2022 r. pieniądze z 500 plus są wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Testy na koronawiursa - zdjęcie lustracyjneCOVID-19 w Polsce. Jak i gdzie sprawdzić do kiedy mam kwarantannę?

Więcej o: