COVID-19 w Polsce. Jak i gdzie sprawdzić do kiedy mam kwarantannę?

Ponad pół miliona Polaków przebywa obecnie na kwarantannie. Wyjaśniamy, jak sprawdzić do kiedy musisz przebywać w domu.

Od kilku tygodni w Polsce panuje piąta fala pandemii SARS-CoV-2. Dużą liczbę zakażeń spowodowała transmisja bardzo zaraźliwego wariantu koronawirusa - omikronu.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Koronawirus. Jak sprawdzić do kiedy mam kwarantannę?

Ministerstwo Zdrowia przekazało w sobotę, że obecnie na kwarantannie przebywa 556 527 osób. Jeśli jesteś jedną z osób, które mają obowiązek pozostać w miejscu zamieszkania, wyjaśniamy jak sprawdzić do kiedy będzie trwała twoja kwarantanna. Każda osoba, może to sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta.

Aby dowiedzieć się, do kiedy trwa twoja kwarantanna, musisz zalogować się na swoje konto, a następnie upewnij się, że w górze strony widnieje powiadomienie o kwarantannie. "Informacja o Twojej kwarantannie jest jednak widoczna wyłącznie wtedy, kiedy sanepid wpisze ją do systemu lub gdy lekarz POZ wystawi dla Ciebie skierowanie na test" - czytamy na stronie rządu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

2022 New Year's Eve Times Square Performances Sylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Jeśli nie masz jeszcze Internetowego Konta Pacjenta musisz zalogować się na pacjent.gov.pl poprzez profil zaufany, za pośrednictwem banku lub przez e-dowód.

Kwarantanna została skrócona do siedmiu dni 

Od 25 stycznia rząd skrócił długość kwarantanny z 10 do siedmiu dni. Kwarantanną zostają objęci obywatele, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 i nie mają objawów choroby oraz osoby, które dostały skierowanie na test na koronawirusa od lekarza.

"Jeśli mieszkamy z osobą chorą i jesteśmy zaszczepieni, po wykonaniu testu i uzyskaniu negatywnego wyniku zwalniani jesteśmy automatycznie z kwarantanny. Warunkiem jest jednak pojawienie się wyniku w systemie EWP. Co ważne, nasz test musi być wykonany po teście potwierdzającym zakażenie domownika" - czytamy w komunikacie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zduńskiej Woli. Z kolei osoba niezaszczepiona, na którą nałożono kwarantannę ze względu na zamieszkiwanie z osobą zakażoną, nie może zostać zwolniona z odbywania kwarantanny, mimo negatywnego wyniku testu.

Prof. Anna Piekarska Ekspertka: Nieprzyspieszenie szczepień kosztowało nas ok. 50 tys. zgonów

Więcej o: