Ulga termomodernizacyjna w PIT 2022. Do odliczenia nawet 106 tys. zł

Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od dochodu wszelkich wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych prowadzonych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w 2022 roku? Podpowiadamy.

Ulga termomodernizacyjna, która pozwala na odliczenie od podatku PIT kosztów poniesionych na fotowoltaikę czy pompę ciepła obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. Jak skorzystać z tej ulgi? Komu się ona należy? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Q&A o Polskim Ładzie. "Co oznacza zasada Morawieckiego?" Ekspert wyjaśnia

Ulga termomodernizacyjna 2022. Kto może odliczyć najwięcej?

Ulga termomodernizacyjna jest skierowana do osób fizycznych, których dochody są opodatkowane według jednolitej stawki podatku liniowego (19 proc.), według skali podatkowej (17 proc. i 32 proc.) lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Aby móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w 2022 roku, należy spełnić poniższe warunki:

  • należy być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości,
  • budynek musi być jednorodzinnym domem mieszkalnym,
  • inwestycja musi zakończyć się przed upływem trzech lat od roku, w którym został wyniesiony pierwszy wydatek.

Zwracamy również uwagę na to, że nie ma ograniczeń w liczbie nieruchomości, na którą jedna osoba może dokonać odliczenia.

Wysokość ulgi podatkowej wynosi 53 tys. zł. Najkorzystniejsza będzie ona jednak dla małżeństw, gdyż wówczas kwota podwaja się, co oznacza, że małżonkowie będą mogli odliczyć od podstawy obliczenia podatku (przychodów - w przypadku podatku zryczałtowanego) aż 106 tys. zł.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Warto jednak wiedzieć, że każdy wydatek należy udokumentować fakturą. Odliczyć można jedynie koszty, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do ulgi nie zaliczają się także inwestycje finansowane wcześniej przez instytucje państwowe. Wysokość ulgi podatkowej to 53 tys. zł, a jej kwota podwaja się w przypadku małżeństw (106 tys. zł). 

Ulga termomodernizacyjna. Jak z niej skorzystać?

Jedynym obowiązkiem osoby, która chce skorzystać z ulgi termo termomodernizacyjnej, jest potwierdzenie poniesienia wydatków w postaci faktury wystawionej przez przedsiębiorstwo. Ważne, by firma ta nie była zwolniona z podatku VAT.

"Aby móc w tym roku rozliczyć ulgę za rok poprzedni, faktura sprzedażowa musi być wystawiona z datą maksymalnie 31 grudnia roku, za który dokonujemy rozliczenia. Wynika to z faktu, że w rozliczeniu za ubiegły rok będziemy ujmować wszystkie dochody i wydatki związane z owym rokiem. Faktura musi zatem potwierdzać, że instalacja fotowoltaiczna czy pompa ciepła to inwestycja wykonana właśnie w tym okresie" - wyjaśnia Maciej Humeniuk.

Aby móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, wraz z zeznaniem podatkowym należy złożyć formularz PIT/O.

Jak wynika z danych z rozliczeń PIT za 2020 r., z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało ponad 450 tys. podatników, czyli ponad dwa razy więcej niż za 2019 r. Za ubiegły rok odliczono w ten sposób 7,5 mld zł, z kolei za 2019 r. było to 3,2 mld zł - wyjaśnia Maciej Humeniuk, kierownik operacyjny w Vosti w przesłanej do Gazeta.pl informacji prasowej. Przypomnijmy, w tym roku zeznania podatkowe składać można od 15 lutego do 2 maja, ponieważ 30 kwietnia wypada w sobotę. 

Więcej o: