PIT. Ulga na internet 2022. Dla kogo? Do odliczenia nawet 1520 zł. Jak z niej skorzystać?

Czas wypełniania deklaracji podatkowych za 2021 rok zbliża się nieubłaganie. Niebawem wiele osób pochyli się nad swoim rozliczeniem, dlatego warto wiedzieć, jaką ulgę można w nim uwzględnić. Jedną z najpopularniejszych jest ulga na internet. Kto może ją otrzymać i jak skorzystać? Odpowiadamy.

Ulga na internet to jedna z wielu, z których możemy skorzystać w trakcie rozliczenia z fiskusem. Aby móc jednak odliczyć od podatku koszty korzystania z sieci, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. 

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

PIT. Ulga na internet 2022. Kto może skorzystać? 

Ulga na internet przysługuje każdej osobie, która rozlicza się przy pomocy formularzy PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37. Jak skorzystać z ulgi? Wystarczy udokumentować poniesione wydatki na internet w 2021 roku. W rachunkach muszą koniecznie znaleźć się takie dane jak: 

  • odbiorca usługi (kupujący),
  • sprzedawca usługi (dane identyfikujące),
  • rodzaj usługi,
  • kwota do zapłaty.

Co ważne, z ulgi na internet można skorzystać także, gdy korzystamy z internetu w telefonie komórkowym lub w przypadku gdy internet stanowi część pakietu np. z telewizją. Warto pamiętać jednak, że na rachunku musi być wyszczególniona kwota rachunku wyłącznie za internet. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

PIT. Ulga na internet 2022. Jak z niej skorzystać? Ile wynosi? 

Dla wielu osób korzystanie z internetu stanowi codzienność, dlatego możliwość odliczenia jego kosztów od podatku może być korzystną opcją. Jaką kwotę można odliczyć? Z tytułu użytkowania internetu podatnik może odliczyć od dochodu maksymalnie 760 zł rocznie. W przypadku małżeństw kwota ta jest jednak dwukrotnie wyższa i wynosi do 1520 zł.

Ulgę na internet mogą odliczyć osoby, które rozliczają się przy pomocy formularzy: 

  • PIT-28 - dla osób, które rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36 - dla podatników, którzy korzystają ze skali podatkowej (pod warunkiem, że opłaty za internet nie zostały uwzględnione w poniesionych kosztach),
  • PIT-37 - dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Co ważne, z ulgi na internet można skorzystać tylko dwa razy w ciągu następujących po sobie lat podatkowych. Jeśli już kiedyś skorzystaliśmy więc z tej opcji, nie możemy zrobić tego ponownie. W celu odliczenia kwoty za internet należy wypełnić formularz PIT/0.

Więcej o: