Najniższa emerytura 2022 ma wzrosnąć o niecałe 62 złote. Ile wyniesie dokładnie?

W 2022 roku zacznie obowiązywać nowa kwota minimalnej emerytury. Ministerka Marlena Maląg zapowiedziała już nawet, ile może wynieść świadczenie. Jaka kwota padła?

Ministerka rodziny i polityki społecznej cały czas twierdzi, że na wprowadzonych przez Polski Ład zmianach zyska ponad osiem milionów emerytów. Poprawę mają podobno odczuć także emeryci, którzy pobierają minimalną kwotę świadczenia. Ile wyniesie ona w 2022 roku?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Najniższa emerytura 2022 - ile wyniesie minimalna emerytura? Jest zapowiedź rządu

Zgodnie z zapewnieniami Marleny Maląg, w 2022 roku minimalna emerytura przekroczy poziom 1310 złotych. W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej na 2022 rok przyjęto, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent uplasuje się w wysokości 104,89 proc. Minimalna emerytura ma wzrosnąć dokładnie o 61,17 złotych do 1312,05 złotych.

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie jednak znany dopiero po podaniu realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 roku. Trzeba więc czekać na ostateczny raport GUS. Sama waloryzacja świadczenia ma zacząć obowiązywać od 1 marca 2022 roku.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

EmerytkaNowa legitymacja emeryta-rencisty już w 2022 r. Wiemy, jak będzie wyglądała

- Waloryzacja rent i emerytur będzie się odbywała od tej kwoty, na której emeryci skorzystają. Prawdziwy wskaźnik podam w rozporządzeniu. Myślę, że po 7 lutego będziemy znali dokładne dane i wtedy w przestrzeni publicznej podamy informacje - wyjaśniała ministerka.

Jak jednak zauważają eksperci, nawet sześcioprocentowa waloryzacja może nie wystarczyć emerytom i rencistom, ponieważ z powodu wysokiej inflacji nie odczują oni żadnej podwyżki. - Żeby emeryci faktycznie mogli odczuć realny wzrost świadczeń, waloryzacja powinna wynieść minimum 9-10 proc. - mówił ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski w rozmowie z "Business Insider Polska". Ministerka Maląg uważa natomiast, że waloryzacja emerytur może uplasować się na poziomie 6 proc.

Rozliczenia podatkowe (zdjęcie ilustracyjne)Ulgi podatkowe PIT 2022. Co można odliczyć? Urząd Skarbowy o tym nie przypomni

Więcej o: