Święta Wielkanocne 2022. Kiedy wypadają? Ile będzie dni wolnych? Czeka na długi weekend

Święta Wielkanocne to najważniejszy okres w roku dla chrześcijan. Ustanowiono je na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, są one świętem ruchomym. W tym roku przypadają one dosyć późno, ale w ich trakcie jak będziemy mogli skorzystać z długiego weekendu.

W IV w. n.e. podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca wypadającej po nadejściu wiosny. Oznacza to, że święto Zmartwychwstania Pańskiego może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. W 2022 roku będziemy obchodzić je w drugiej połowie kwietnia. 

Zobacz wideo Polski Ład nie wypalił? Ozdoba: Złapaliśmy gumę w ewidentny sposób

Święta Wielkanocne 2022. Kiedy wypadają?

Obchody Świąt Wielkanocnych w Kościele katolickim skupione są na wydarzeniu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To również czas rodzinny, który chrześcijanie mają w zwyczaju spędzać w gronie najbliższych. 

W tym roku Wielkanoc wypada w niedzielę 17 kwietnia. W związku z tym obchody Triduum Paschalnego rozpoczną się 14 kwietnia, a rozpocznie je Wielki Czwartek. Tego dnia odprawiana jest msza Wieczerzy Pańskiej, symbolizująca ofiarowanie Bogu Ojcu przez Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina swojego ciała i krwi oraz nakazanie apostołom ich spożycia, by czynili to na jego pamiątkę. W Wielki Czwartek na dwa dni milkną również dzwony i organy kościele.

Wielki Piątek przypada zatem na 15 kwietnia i tego dnia odprawia się drogę krzyżową, a po niej gorzkie żale. To dzień śmierci krzyżowej Pana Jezusa, dlatego odczytuje się liturgię Męki Pańskiej. To również jedyny dzień w roku kiedy Eucharystia nie jest odprawiana. Ołtarz jest tego dnia obnażony, nie ma na nim krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów. 

Z kolei 16 kwietnia będziemy zamykali tegoroczne Triduum Paschalne. W Wielką Sobotę Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważając mękę. Ołtarz pozostaje obnażony. Tego dnia zanosimy koszyki wielkanocne z jedzeniem, które są przez księży święcone, a już podczas wigilii paschalnej święcone są woda i ogień oraz ponownie rozbrzmiewają dzwony i organy.

Test PCR sprawdzisz bez Profilu ZaufanegoWynik testu PCR sprawdzisz w nowy sposób. Profil Zaufany niepotrzebny

Święta Wielkanocne 2022. Ile dni wolnego?

W związku z tym, że Wielkanoc przypada na 17 kwietnia, 18 kwietnia będzie dniem wolnym. Tego dnia będziemy świętowali Wielki (Lany) Poniedziałek lub jak kto woli śmigus-dyngus. Późne obchody Świąt Wielkanocnych mogą oznaczać, iż będziemy mogli solidnie polewać się wodą. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Pierwotnie ten zwyczaj polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą, co oznaczało wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób. Dopiero później zyskał on na znaczeniu związanym z obmywaniem się z grzechu.

Wielki Czwartek i Wielki Piątek są dniami pracującymi, dlatego czeka nas trzydniowy długi weekend. Zatem dni wolne przypadną od 16 do 18 kwietnia. 

Anna KalczyńskaAnna Kalczyńska będzie miała czwarte dziecko? Wszystko przez "Polski Ład"

Więcej o: