PIT 2022. Wspólne rozliczanie małżonków. Sprawdź, jakie zmiany wniósł Polski Ład

Chcesz rozliczyć podatek dochodowy wspólnie z żoną lub mężem? Sprawdź, jakie zmiany we wspólnym rozliczaniu wprowadził Polski Ład.
Zobacz wideo Polski Ład. Czy rozliczanie się z małżonkiem się opłaca? [Q&A]

Z początkiem 2022 r., a więc z wejściem w życie nowych przepisów podatkowych, zmieniły się zasady wspólnego rozliczania podatku dochodowego małżonków. Mają one zastosowanie już do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2021 r.

PIT 2022. Wspólne rozliczanie małżonków. Co się zmieniło?

Główne zmiany we wspólnym rozliczaniu małżeństw są dwie. Pierwsza: od teraz razem będą mogły rozliczyć się zarówno osoby, które pozostawały w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, jak i te, które wzięły ślub w ciągu roku i pozostały w tym stanie cywilnym już do końca roku.

Więcej wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zmiana druga: wspólne zeznanie podatkowe mogą złożyć również małżonkowie, którzy prowadzą działalność gospodarczą na podstawie podatku liniowego lub ryczałtu. Jest jednak warunek - brak przychodów z tych działalności i złożenie deklaracji PIT-36L lub PIT-28.

Ulga 4+ dla wspólnie rozliczających się rodziców

Polski Ład umożliwia małżonkom także wspólne rozliczenie tzw. ulgi 4+. To rozwiązanie skierowane do rodzin wychowujących co najmniej czworo dzieci. W tym celu należy wypełnić formularz PIT-0.

Zgodnie z nowymi przepisami, przychody podatnika zostają zwolnione do wysokości:

  • 85 528 zł w przypadku każdego rodzica na podatku liniowym i ryczałcie;
  • 115 528 zł w przypadku każdego rodzica na zasadach ogólnych;
  • 231 056 zł w przypadku wspólnego rozliczania małżonków.

Rodzice będą mogli skorzystać także 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, ale trzeba pamiętać, że ulga obowiązuje od 1 stycznia 2022 r., a zatem ma zastosowanie do dochodów uzyskanych dopiero od tego dnia.

Więcej o: