Polski Ład atakuje portfele nauczycieli. Pensje w lutym znów niższe, a wyrównania dostali nieliczni

Pensje nauczycieli za luty znów są niższe. Pracownicy rozważają pójście do sądu pracy - powiadomił Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. Sprawę wynagrodzeń nauczycieli ocenił jako niezałatwioną. Natomiast wyrównanie za styczeń otrzymało tylko 25 proc. pracowników oświaty Bydgoszczy - wyjaśniła dyrektorka Biura Finansów Oświaty Jadwiga Zagert.

Polski Ład wszedł w życie 1 stycznia 2022 r., a nauczyciele jako pierwsi zaczęli wskazywać na niższe pensje. Ich wynagrodzenia wypłacane są z góry, czyli na początku miesiąca.

"Od początku roku Polski Ład mocno uderzył w wynagrodzenia nauczycieli. Niektórzy ze swojej pensji stracili nawet 400 zł. Prawdziwe oblicze wprowadzanych zmian i straty w wynagrodzeniach, jakie poniesie nauczyciel, będą jednak w wielu przypadkach znacznie większe i znane dopiero w kolejnych miesiącach" - czytamy w komunikacie opublikowanym na Facebooku przez Okręg Łódzki Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Polski Ład - więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nauczyciele znów otrzymują niższe wynagrodzenia. Sprawą zajmie się Państwowa Inspekcja Pracy?

Rząd obiecał nauczycielom wyrównania i zapowiadał poprawki, aby w kolejnych miesiącach Polacy nie mieli niższych pensji "na rękę". Jaka jest dziś sytuacja? Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego wyjaśnił, że sprawa wynagrodzeń nauczycieli nie została załatwiona, gdyż dostali już pensje za luty i one również są niższe. - Dostaliśmy mniej za godziny ponadwymiarowe. Dostaliśmy także mniej z pensją od 1 lutego - mówił w rozmowie z TOK FM.

Jakie plany mają nauczyciele? Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego powiedział, że "od strony formalnej pozostaje roszczenie wobec przedstawicieli rządu, którzy deklarowali działania". - I wydaje mi się, że będziemy rozważać z prawnikami możliwość uruchomienia procedury w sądzie pracy. Rozważaliśmy także możliwość powiadomienia o całej sytuacji Państwowej Inspekcji Pracy. Widać wyraźnie, że nauczyciele zostali poszkodowani - podkreślił.

W wywiadzie, który ukazał się we wtorek, Sławomir Broniarz mówił również, że nauczyciele nie dostali obiecanego przez rząd wyrównania. Natomiast dyrektorka Bydgoskiego Biura Finansów Oświaty Jadwiga Zagert wyjaśniła w środę dla TOK FM, że wyrównanie pensji za styczeń otrzymało ok. 1750 osób z ok. 7 tys. pracowników oświaty w Bydgoszczy. - Pozostałym wyrównanie strat wynikających z wprowadzenia Polskiego Ładu nie przysługuje - powiedziała.

- Rozpiętość wyrównań była bardzo duża. 27 stycznia pieniądze zostały wypłacone. Miesiąc mamy zamknięty i w lutym żadnych wypłat dotyczących poprzedniego miesiąca już nie będzie - podkreśliła.

Polski Ład do łatania. Rząd zapowiada kolejne poprawki

Od momentu wejścia w życie nowych przepisów podatkowych, rząd wprowadził lub zapowiedział kilka zmian w sposobie rozliczaniu podatków. Pracodawcy zostali zobowiązani, by pensje liczyć według dwóch systemów - Polskiego Ładu i zasad z 2021 r. Pracownik ma otrzymać wynagrodzenie na korzystniejszych zasadach.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że w 2023 r. podatnicy będą mogli wybrać, czy rozliczają się z fiskusem według zasad Polskiego Ładu, czy stawek obowiązujących w roku 2021. Szef rządu zapowiedział zmiany w uldze dla klasy średniej, która obejmie również emerytów i zleceniobiorców. Przy jej rozliczeniu będzie też obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę" - pisał Robert Kędzierski na Next.gazeta.pl.

Zobacz wideo Q&A o Polskim Ładzie. "Co oznacza zasada Morawieckiego?" Ekspert wyjaśnia
Więcej o: