Co pyli w lutym? Jakie pyłki wywołują uczulenie? [Kalendarz dla alergików]

Co pyli w lutym? Niektórych pytanie to może zadziwiać, zwłaszcza że dramatycznym okresem dla alergików jest początek wiosny. Okazuje się, że chociaż rośliny w ostatnim miesiącu meteorologicznej zimy często są okryte śniegiem, to niektóre z nich rozpoczynają pylenie już wtedy. Jakie pyłki wywołują uczulenie? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Michał Kołodziejczak był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (2.02)

Mogłoby się wydawać, że luty to spokojny czas dla alergików - nic bardziej mylnego. Na skutek coraz wyższych temperatur zimą i szybszego pylenia mamy coraz większe prawdopodobieństwo starcia z alergenami. Niektóre rośliny zaczynają atakować znacznie wcześniej, a ofiarę dopada, kichanie, kaszel, łzawienie oczu, które łatwo pomylić z przeziębieniem. Alergie prowadzą również do nieżytu nosa. "Jak podają dane epidemiologiczne alergiczny nieżyt nosa, jest najczęstszą chorobą alergiczną wśród populacji świata" - podaje jedna z aptek. "Nieleczony alergiczny nieżyt nosa może prowadzić w przyszłości do wystąpienia lub nasilenia objawów astmy"- czytamy. Jakie pyłki wywołują uczulenie w lutym?

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Co pyli w lutym? Kalendarz dla alergików 

Problem dla alergików w lutym stanowią przede wszystkim leszczyna i olcha. Ich pyłki mogą powodować nieprzyjemne objawy, kiedy dostaną się do układu oddechowego. Ze względu na coraz cieplejsze zimy leszczyna zaczyna pylenie nawet już w styczniu i kończy w marcu, choć może trwać nawet do pierwszej połowy kwietnia. 

Podobnie jest w przypadku olchy. Stężenie jej pyłków odnotowuje się w okresie od początku lutego i utrzymuje się aż do połowy kwietnia. W poprzednich latach jednak ze względu na wyższą temoeraturę zimą pylenie zaczynało się nawet już w styczniu. Jak podaje portal zdrovi.pl: "Alergeny olchy wchodzą w reakcję krzyżową z alergenami leszczyny, dlatego też objawy alergiczne mogą wskazywać wtedy na alergię na olchę, leszczynę albo na dwa te drzewa".

Najlepszym sposobem na walkę z alergią są leki oraz unikanie źródła problemów, czyli spacerów w parkach, lasach, łąkach w czasie suchej i wietrznej pogody

Więcej o: